Moje okurky nejsou nemocné, nechutnají slimákům a keře jsou zelené až do podzimu: Zlatá rada pěstitele!

0
(0)

Jan , 18. 06. 2024

V dnešním článku se v krátkosti podělím o užitečné informace pro zahradníky. Často se stává, že okurky jsou náchylné na onemocnění předčasně. Proto se doporučuje použít ochranný postřik, který kromě ochrany zajistí, že rostliny rodí více, déle a zvyšuje se jejich odolnost vůči chorobám.

Křenový postřik

Připravte si 50 g čerstvého strouhaného křenu, který zalijete pěti litry vody a necháte 24 hodin louhovat. Následně roztok sceďte, přelijte do láhve s rozprašovačem a postříkejte rostliny. Postřik aplikujte jednou za týden.

Mléčný postřik

Na jeho výrobu budete potřebovat 500 ml čerstvého nepasterizovaného mléka. Je důležité, aby mléko bylo čerstvé, protože pasterizace v něm likviduje látky, které dokáží účinně likvidovat plíseň okurkovou. Mléko se smíchá s vodou v poměru 1: 1 a postřik se stejně jako v předešlém případě aplikuje na rostlinu Doporučuje se opakovat ho 1x týdně.

Ochranné hnojivo z kávové sedliny

Káva je bohatá na různé živiny, obsahuje například draslík, dusík či fosfor, ale i antioxidanty. Hnojit kávou se vyplatí nejen okurky le i rajčata. Navíc káva mnohým škůdcům nevoní a proto jde i skvělou ochranu vaší úrody. Proti slimákům se například doporučuje rozsypat vysušenou kávovou sedlinu kolem rostlin.

Postup:

Kávové usazeniny rozmíchejte v láhvi s vodou a nechte louhovat 3 dny.

Během této doby občas dobře protřepejte. Po třech dnech polijte všechny vaše rostlinky, zda jsou to květiny, nebo zelenina.