Mocný jako opium: Nejlepší přírodní lék proti bolestem vám roste přímo před domem

0
(0)

Dalibor , 10. 03. 2020

Podobá se na křížence pampelišky a bodláku. Jak bylinka proti bolestem a sedativum se používá v lidové medicíně již po tisíce let.

V 19. století ji považovali za náhradu opia a někdy jí dokonce říkali i "opium chudých". Indiáni z kmene Hopi ji občas fajčievali, aby vyvolaly stav mírného euforického snění.

I v dnešní době ve Francii využívají tekutinu vytěženou z této bylinky jako mírné sedativum.

Poznejte salát jedovatý (Lactuca virosa)

Nelekejte se jejího názvu. Ačkoli se jmenuje "jedovatá", ve skutečnosti jí není. V angličtině se nazývá salát divoký (wild lettuce), což lépe vystihuje její charakter.

Salát jedovatý má v sobě mléčnou tekutinu, která obsahuje malé množství opiátů zmírňujících bolesti. Když se tato tekutina posbírá a vysuší, nazývá se lactucarium .

Jejími hlavními účinnými látkami jsou lactupicrin, lactucín a lactucopicrín, které se vyznačují analgetickou a sedativní aktivitou podobnou ibuprofenu.

Výzkumníci v Íránu zjistili, že tato bylinka byla známým tlumičem bolestí už v predviktoriánskych časech.

V jedné polské publikaci z 19. století, což potvrdil i Ústav pro historii vědy, se uvádí, že aktivní látky salátu jedovatého jsou sice slabší než opium, ale nemají jeho nežádoucí vedlejší účinky.

Navíc se potvrdilo, že v některých případech měl lepší léčebné efekty jako opium.

Přestože opium neobsahuje, má několik jeho podobných účinků. Kromě již zmíněného zmírňování bolestí , taktéž pomáhá při kašli. Dokonce se ukázal prospěšný i při silném černém kašli.

Zdravotní použití salátu jedovatého

Pojďme se nyní podívat na další onemocnění, při kterých je možné využít léčivé účinky této bylinky.

Úzkost: Salát jedovatý má mírně sedativní účinky, což z něj dělá výborný prostředek na stavy úzkosti.

Nespavost: Tato bylinka se od nepaměti používá k léčbě nespavosti.

Zmírňování napětí: Někdy se mu říká i salát opiovitý, protože má podobné účinky jako opium. Nejenže snižuje bolesti, ale ovlivňuje i psychiku a zmírňuje nervové vypětí.

Migrény a bolesti hlavy: Věří se, že tato bylinka snižuje frekvenci a intenzitu migrén.

Astma: V minulosti se salát jedovatý využíval k léčbě astmatu . I dnes mnozí lidé, kteří ho užívají, tvrdí, že zmírňuje intenzitu astmatu a problémy, které jsou s ní spojené.

Mírně euforikum: Hlavním důvodem, proč si mnozí lidé zvolí tuto bylinku, jsou její opiátové efekty. Salát jedovatý vyvolává pocity mírné euforie podobně jako opiáty, ačkoli žádné opiáty neobsahuje. Navíc je zcela legální a nemá žádné negativní vedlejší účinky opiátů.

Upozornění

Konzumace vysokých dávek salátu jedovatého může způsobit nevolnosti, zvracení a točení hlavy.

Proto to s její konzumací nepřehánějte. Nejlepší je přidat si pár jejích listů do salátu.

Jak užívat salát jedovatý

Když zlomíte stonky této rostlinky, vyjde z ní hustá bílá tekutina podobná mléku. Z této tekutiny můžete vyrobit alkoholovou tinkturu nebo ji vysušit na prášek.

Tinkturu můžete vyrobit i louhováním celých listů a květů v alkoholu.

Listy a květy můžete také vysušit a později si z nich připravit čaj.

V případě užívání mléčné tekutiny si přidejte přibližně 1,5 gramu (třetina čajové lžičky) do vody, džusu nebo čaje.

Je možné ji i kouřit ve dýmce. K tomu stačí 0.25 gramu sušené bylinky. Při kouření je její účinek největší, ale jsou s tím spojené i rizika inhalace kouře podobné jako při běžném kouření.

👍 Tento návod je užitečný