Mnozí je mají v zahradě a vůbec neznají tento zázračný účinek: Ostružiny vás vyléčí a nemusíte je ani jen jíst!

0
(0)

Dalibor , 25. 12. 2019

Právě v tomto období (ačkoli trochu dříve, než jsme zvyklí) dozrávají v lesích, iv našich zahradách. Toto černé ovoce opěvovali již ve starověkém řecku a je staré - a možná i starší - jako samotné lidstvo. V posledních letech se však na ostružiny zapomíná a do popředí se dostávají spíše jejich populárnější příbuzní z lesa - borůvky a brusinky. Na ostružiny by však rozhodně nemělo zapomínat.

Ukrývají klid a sílu zlených lesů

Ostružiny dokáží růst ve velmi náročném prostředí a jedinou zbraní, kterou se dokážou bránit jsou ostré trny. Výsledkem jejich síly a houževnatosti jsou černé plody, které v sobě ukrývají tajemství zdraví, síly a duševního klidu.

nabité živinami

Kdo by byl řekl, že toto ovoce obsahuje takovou  jedinečnou kombinaci vitamínů a živin , se kterou se ve stejné podobě nesetkáme v žádném jiném plodu? Jsou doslova nabité vápníkem, vitaminy skupiny B, C, vitamínem K a E.

Bojují proti vzniku rakoviny

Cenné  flavonoidy  působí jako silný antioxidant, který zbavuje tělo škodlivých látek. Dokonce, ukázalo se, že ostružiny dokáží výrazně snižovat riziko vzniku nádorových buněčných struktur a snižují také negativní následky chemoterapie.

Pro klouby a svaly

Jadérka ostružin  obsahují oleje a salicláty  - ty se používají při léčbě  zánětů a revmatu . Ostružiny prospívají celkovému zdraví kloubů, svalů a šlach, obzvláště vhodné jsou pro aktivní sportovce a lidí trpících onemocněními a častými záněty pohybového aparátu.

Prevence proti cukrovce

Díky  kyselině ellagovou  dokáží ostružiny ovlivňovat hladinu  cukru v krvi  tak, že ji udržují v rovnováze a předcházejí tak vzniku a zhoršování příznaků cukrovky.

elixír mládí

Už v  Antickém Řecku opěvovali ženy ostružiny jako zdroj krásy a mládí . Dnes víme, že za tyto účinky může zejména vysoký obsah hořčíku, vitaminy A a C a již zmíněná kyselina ellagovou. Tyto látky zajišťují pevnost  pokožky, vlasů i nehtů . Navíc zajišťují výživu pokožky zevnitř a proto působí lépe než drahé krémy z obchodů.

Pomohou vám zhubnout

Ostružiny na rozdíl od jiného ovoce obsahují minimum cukru. Kromě toho dokážou doslova nastartovat metabolismus  a pomohou vám tak ke zdravému hubnutí.

Nemusíte je jíst a dokonce, stačí vám jen uvařit pár listů!

Léčivý čaj na množství neduhů

Listy ostružiny jsou doslova  nabité vápníkem, vitaminy skupiny B (především cenný B12), C, vitamínem K a E. Specifické jsou i pro vysoký obsah železa, který je v listech větších než v běžně pěstované listové zelenině z našich zahrad. 

Také  obsahuje kyselinu askorbovou, prospěšné minerály, aminokyseliny . Odvary, výluhy a čaje dokážou upravit trávení, příznivě působí na pokožku a pokud si budete odvarem z listí vyplachovat ústa, máte skvělou náhradu ústní vody, která zároveň bojuje proti zánětům a paradentóze. Navíc  výborně účinkují i během zánětů ústní dutiny a otokem mandlí.  Listy působí jako diuretikum, podporují pocení (což je důležité zejména během nemocí a viróz) a bojují proti infekcím močových cest.

Čaj z listů ostružiny posílí imunitu av období chorob a epidemií působí jako účinná forma prevence. Navíc voní skutečně úžasně.

potřebujeme:

  • 250 ml (1 šálek vody)
  • 1 lžíci sušených listů černoce

postup:

Listy zalijeme vařící vodou a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a pijeme na ochranu před nemocemi 1 x denně. Pro rychlejší uzdravení pijeme 3 x denně.

Neváhejte a dopřejte v sezóně ostružin alespoň hrst tohoto ovoce každý den. Přidejte si je do jogurtu, udělejte si ostružinové smoothie, nebo si dejte misku ostružin namísto poněkud přeslazeného dezertu. Pro své zdraví uděláte opravdu hodně.

Neváhejte a přidejte si hrst sušených lístků i do koupele. Jejich vůně vám přinese úlevu do stresu, klid a zbaví vás napětí.

👍 Tento návod je užitečný