Méně používané způsoby přípravy okurek na zimu

0
(0)

Tomáš , 11. 07. 2021

 

Jistě každý si vybaví, že naše babičky a prababičky chystaly na zimu zavařované okurky. Na ty samozřejmě existuje celá řada receptů, a to jak za rychlokvašky, tak i na klasické zavařované okurky, které je potřeba před konzumací nechat odležet. My se ovšem nebudeme zabývat přípravou obyčejných zavařovaných okurek, ale ukážeme si méně známé způsoby uskladňování okurek. Představte si, že si na zimu uskladníte okurkový salát z vlastních okurek.

Příprava okurek ve vlastní šťávě

Na přípravě okurek ve vlastní šťávě, které můžete v zimě použít hned na mnoho způsobů, není vůbec nic složitého. Jediné, co je potřeba, je nachystat si všechny potřebné ingredience a dodržet zde zmínění postup. Pokud vše dodržíte, nemusíte se bát, že by se vám okurky ve vlastní šťávě nepodařily připravit. Pro přípravu okurek ve vlastní šťávě budete potřebovat pár celých okurek, 1 kg okurek nastrouhaných nahrubo, 2 polévkové lžíce soli, větvičky kopru (mohou být i s natí), česnek a křen.

Nachystejte si vyvařené zavařovací sklenice s víčky. Na dno každé sklenice umístěte trochu nalámaného kopru a nakrájeného křenu, který okurkám dodá tu správnou chuť. Na kopr s křenem umístěte hrst nastrouhaných okurek, na ně umístěte pár celých okurek a takto prokládejte, dokud nebude zavařovací sklenice plná. Nezapomeňte vrstvy prokládat přiměřeným množstvím česneku, který je nejlepší nakrájet na plátky.

Plnou sklenici zalijte zbytkem šťávy ze strouhaných okurek, na vrch opět umístěte trochu nakrájeného křenu a můžete přidat větvičku kopru. Na konci procesu už stačí jen okurky ve sklenici důkladně uzavřít a zavařit. Zavařovat byste je měli v přiklopeném hrnci s trochou vody o teplotě vody přibližně 80 ° C, voda se nesmí vařit, po dobu zhruba půl hodiny. Po této době vyjměte sklenice z hrnce a postavte je na pult víkem dolů, tak je nechte stát do rána. Ráno zavařené sklenice otočte a uskladněte je na vámi určené místo.

Příprava okurkového salátu na zimu

Okurkový salát je u nás velmi oblíbenou letní pochoutkou, která dokáže perfektně osvěžit v parných letních dnech. Rozhodně ale stojí za zmínku i to, že byste konzumaci okurkového salátu neměli vynechávat ani v zimě, neboť okurky v kombinaci s jogurtem poskytují opravdu cenné látky pro lidské tělo, které pomáhají k udržování zdraví. Pokud jste se tedy rozhodli připravit si okurkový salát a uskladnit jej na zimu, nachystejte si všechny potřebné ingredience. Potřebovat budete 5 kg čerstvých okurek (mohou být hadovky i nakládačky, jen dodržte váhu), 1 kg cibule, cca 300 g čerstvého kopru, 100 ml lihového octa, 5 rovných polévkových lžic cukru krystalu, 2 polévkové lžíce soli a trochu pepře na ochucení podle chuti.

Okurky důkladně a dobře umyjte. Tak, aby byly opravdu čisté. Pak je nechte namočit zhruba na dobu jedné hodiny. Po uplynutí této doby nakrájejte okurky na kolečka. Takto připravené okurky nasypte i se šťávou, kterou pustily, do velké mísy. Poté oloupejte obyčejnou žlutou cibuli a nakrájejte ji na jemné kostičky. Až budete mít opravdu jemné kousíčky cibule, nasypte ji do nastrouhané okurky a promíchejte. Takto předpřipravený okurkový salát umístěte na mírný oheň a pravidelně míchejte. Díky tomuto procesu bude schopný počkat na vás až do zimy.

Okurky budou chvíli vypadat, jako že nic nedělají. Nezapomeňte je opravdu velmi často míchat. Připálené okurky by zhořkly, a tím by se zkazila celá chuť vámi připravovaného salátu. Okurky v kombinaci s cibulí nechte na mírném ohni tak dlouho, dokud nezmění barvu. Po nějaké době dojde k mírné změně barvy okurek, a to je ta správná doba na jejich odstavení z plotny. Pak už vám chybí do přípravy salátu jen poslední krok, okurkový salát ochuťte octem, cukrem, solí a trochou pepře. V této fázi už byte měli mít nachystaný dostatek zavařovacích sklenic, které jsou vyvařené, a tím pádem vhodné pro uskladnění okurkového salátu.

Pokud tomu tak je, nic nebrání naplnění sklenic okurkovým salátem. Okurky plňte až po okraj sklenic, důkladně zavřete víčky, otočte vzhůru nohama a do rána nechte přikryté tlustou přikrývkou. Druhý den můžete sklenice postavit a uskladnit.