Máte syndrom neklidných nohou? Pokud máte tyto příznaky, určitě navštivte lékaře

0
(0)

Dalibor , 30. 01. 2020

Pokud jste někdy měli na svých nohách divné pocity, které vám literární den nedovolí spát, je čas zkontrolovat, zda máte syndrom neklidných nohou. Přestože je velmi nepříjemný, je také dost běžný a postihuje až 15% světové populace. Zkontrolujte, zda jste už v nohách nezažili následující varovné signály, které vám nikdy nedovolí odpočinout si.

My chceme, abyste pečovali o své zdraví a sledovali, zda máte nějaké příznaky, které by mohly naznačovat, že máte syndrom neklidných nohou. Bonus najdete také na konci článku.

1. Cítíte v nohách lezení a svědění

Hluboko v dolních končetinách se vyskytují zvláštní svědění a plazivé pocity. Můžete to také cítit v náručí a dokonce i v hlavě.

Obvykle  to ovlivňuje obě strany těla , ale někdy mají lidé podivné pocity pouze na jedné straně. Tento příznak lze s věkem zhoršovat.

2. Zažijete tažení a pulsování nohou

Kromě svědění můžete pociťovat pocity jako tažení, pulzování a znecitlivění nohou a paží. Někteří lidé si myslí, že to může být způsobeno intenzivním tréninkem, ale nepříjemný pocit přetrvává a  začíná vás každým dnem znepokojovat  .

3. Během odpočinku cítíte nepohodlí

Všechny ty podivné pocity, které byly popsány výše, se obvykle  objeví, když odpočíváte . To je v podstatě důvod, proč se tento syndrom nazývá "neklidný".

Například si můžete udělat dlouhou procházku po cestě do práce, pak musíte sedět před počítačem a tehdy začínají nepříjemné pocity.

4. Cítíte nutkání se pohnout

Pokud máte syndrom neklidných nohou, noci se mohou stát noční můrou. Chodíte do postele a cítíte se unavení a připraveni spát, ale v momentě, kdy si lehnete, začne nepříjemný pocit. Nutkání k pohybu jen roste se vším svěděním a plazením.

Cítíte tuto potřebu nejen v nohách, ale i na rukou.

 

5. Pohybem získáte úlevu

Když pocítíte nutkání se pohnout, pokuste se nesedne ani si lehnout. Možná se budete chtít trochu postavit a trochu chodit. Po tomto pohybu obvykle pociťujete okamžitou úlevu, ale je to jen dočasné.

Lidé se syndromem neklidných nohou často chodí pracovat i po náročném pracovním dni a dělají věci jako běh, strečink, cyklistika nebo jóga.

6. Všimněte si, že se příznaky zhoršují večer

Přes den, když jste v práci nebo vykonáváte nějakou jinou činnost, cítíte se naprosto v pořádku. Ale ve chvíli, kdy se večer vrátíte domů a pokusíte se uvolnit, můžete začít cítit okamžité bolesti.

Nepříjemné pocity můžete zažít i během dne, když sedíte, ale večer a brzy v noci můžete začít cítit, že je to nesnesitelné.

7. Nemůžete spát a točíte se v noci

Syndrom neklidných nohou může způsobit nespavost,  protože ztěžuje spánek a vy se vždy hází a otáčíte v posteli. Kvůli této nemoci mohou být lidé velmi ospalí, mají nízkou energii, snadno se podráždí a mohou být depresivní. Kromě toho mnozí také zažívají třes končetin během spánku.

Bonus: Jak zmírnit syndrom neklidných nohou

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste minimalizovali nepříjemné pocity spojené se syndromem neklidných nohou:

  1. Držte se pravidelného režimu spánku.
  2. Ve večerních hodinách masírujte a napněte svaly na nohách.
  3. Cvičte každý den. Může to být dokonce procházka nebo jóga.
  4. Namočte se do horké lázně, těsně před spaním.
  5. Meditovat.

👍 Tento návod je užitečný