Máte problémy s kvalitou kůže nebo vlasů? Někdy stačí zvýšit příjem vitamínů a potíže vymizí. Poradíme vám, jak na to.

0
(0)

Dalibor , 13. 01. 2021

Pokud tělu nedodáváte potřebné množství vitamínů a minerálů, obvykle se to nějakým způsobem projeví i navenek. V dnešní době je výhoda, že chybějící zdraví prospěšné látky můžete tělu dodat nejen úpravou jídelníčku, ale také pomocí vhodných doplňků stravy.

Mezi nejčastější příznaky patří

  • necitlivost některých míst a pocit brnění
  • zarudlá vyrážka
  • popraskané rty
  • kožní léze, a také
  • svalové křeče a silné bolesti.

Necitlivost některých míst a pocit brnění

Tyto potíže se nejčastěji vyskytují v oblasti rukou a chodidel, ale mohou postihnout i jiná místa. Někdy je provází i hormonální nerovnováha, deprese a únava. Jedná se o projevy nedostatku vitaminů skupiny B, zejména vitaminů B6, B9 a B12. 

Pokud jde o jídelníček, postižené osoby by měly zvýšit příjem zejména fazolí, červené řepy, kuřecího masa, vajec, špenátu a chřestu.

Zarudlá vyrážka

Pokud trpíte výskytem zarudlé vyrážky zejména na obličeji, ale případně i na jiných místech těla a pokud vám také více vypadávají vlasy, signalizuje to nízkou hladinu vitaminu B7.

Pokud jde o stravu, měli byste do ní zařadit zejména více lososa, květáku, vlašských ořechů, malin, avokáda, hub a banánů.

Popraskané rty

Popraskané rty velice často trápí vegetariány a vegany, kterým se ne vždy daří kompenzovat úbytek některých zástupců vitaminové skupiny B, zinku a železa.

Výše uvedené minerály a vitamíny tělu dodáte, pokud zvýšíte konzumaci červené papriky, kapusty, kuřecího masa, čočky, arašídů, vajec, tuňáka, lososa a květáku.

Kožní léze

Pokud se vám na pokožce tvoří bílé nebo červené kožní léze, a to zejména na zádech, končetinách a obličeji, je to příznak nedostatku vitaminů A a E a také mastných kyselin.

Ve vašich obtížích vám pomůže konzumace zdravých tuků, mrkve, červené papriky a zelené zeleniny.

Svalové křeče a silné bolesti

Pokud zejména v rukou a nohou pociťujete křeče, které často provází i bolest, je to signál nedostatku hořčíku, vápníku a draslíku. Pokud se hodně potíte, je pravděpodobnější, že se u vás tyto potíže spíše objeví.

Velice pomáhá zvýšená konzumace špenátu, kapusty, mandlí, cukety, lískových ořechů, třešní, jablek a banánů.