Po chvilce jsem měla u nových brýlí škrábance na sklech. Tento trik mi ale pomáhá se jich zbavit a nemusím kupovat nová.

0
(0)

Dalibor , 19. 01. 2021

Každý, kdo nosí brýle, ví, že jejich pořízení není zrovna levné. Když se čočky poškrábou, může to působit velmi rušivě. U běžného nositele brýlí může škrábanec na brýlích působit stejně dráždivé jako smítko v oku. Je přirozené chtít tento problém vyřešit co nejrychleji. Než však začnete s radikálními řešeními, jemně skla očistěte utěrkou z mikrovlákna určenou pro brýle. Používejte minimální tlak a čistič brýlí nebo mýdlo a vodu. Pokud poškození setrvává, vyzkoušejte některý z našich tipů.

Proč jsou brýle tak náchylné k poškrábání?

Pokud máte pocit, že se vaše brýle poškrábají, ať děláte cokoli, nejste sami. Existuje několik věcí, díky nimž jsou náchylné k poškrábání. Většina čoček není skleněná. Moderní brýle jsou vyrobeny ze sofistikovaného plastu. Plast je také bezpečnější než sklo, aby se mohl nosit těsně u očí, protože existuje malé riziko prasknutí nebo rozbití. Má však tendenci se lehce poškrábat. Stejně tak mohou poškrábání způsobit i nečistoty ulpěné na čočkách nebo drsné textilie použité k čištění. Čistěte proto brýle vždy jen prostředky k tomu určenými a vyvarujte se jejich otírání a leštění o oblečení, které máte zrovna na sobě.

Pro rozleštění škrábanců vyzkoušejte jedlou sodu nebo zubní pastu

Jestliže už se vám podařilo vaše čočky poškrábat, můžete se pokusit opravit je svépomocí. Ověřenými prostředky jsou jedlá soda a zubní pasta.

  • Smíchejte jedlou sodu s trochou vody, dokud nezískáte kašovitou hmotu.
  • Jemně naneste na čočky a rozleštěte.
  • Opláchněte vodou.

Škrábance můžete eliminovat také použitím neabrazivní pasty na zuby. Postup je stejný jako v případě použití jedlé sody. Doporučuje se i použití vosku na auta. Ten může vyplnit a odstranit škrábance na čočkách. Aplikujte měkkým čistým hadříkem a jemně třete, dokud nejsou škrábance odstraněny. Pozor: Nikdy nepoužívejte na sklo žádný abrazivní roztok, jinak riskujete vážné poškození čoček.

👍 Tento návod je užitečný