Na klasické repelenty si už klíšťata zvykli, toto však nemohou ani cítit! Slovenský gymnazista z Prešova vymysleli něco účinnější. Takto se můžete ochránit už toto léto i vy!
Klíšťata jsou každé léto velké trápení pro většinu z nás a neni lehké se jich zbavit. Navíc jsou čím dal nebezpečnější a jedno jejich kousnutí vás může poznamenat na celý život.
Unikátní nápad
Ve svém projektu se mladí Prešovčania zaměřili na využití éterických olejů jako biorepelentov v prevenci proti klíšťatům . Všimli si totiž, že repelenty, které se dají koupit v obchodech, už nejsou natolik účinné a kleště proti nim začínají být čím dál tím odolnější. Kromě toho chtěli najít alternativu, která by namísto syntetických látek obsahovala výhradně přírodní látky. Takové repelenty by neškodily ani našemu zdraví, ani životnímu prostředí.
Účinnější než repelenty z obchodu
Mladí gymnazista prozkoumali 13 éterických olejů a dva konkrétní druhy klíšťat - Dermacentor a Haemaphysalis . "Zjistili jsme, že přírodní silice jako fenykl, muškátový ořech, zda anýz mají až čtyřikrát vyšší repelentní účinek než samotné repelenty proti Dermacentor. Fenykl a muškátový ořech měli i třikrát vyšší repelentní účinek," řekli pro portál Věda na dosah . Proti rodu Haemaphysalis se nejvíce osvědčil muškátový ořech, ale i silice ze zázvoru a bergamotu. Přírodní repelenty , které vytvořili, by byly navíc i levnější. "Cena komerčního repelentu je zhruba 6,00 € a jedna z našich alternativ by stála jen přibližně 1,70 €," vysvětlili.
Co ještě pomáhá?
Jde o to, že vůně některých esenciálních olejů je pro klíšťata velmi nepříjemná. Kleště mají totiž velmi dobře vyvinuté čichové vnímání a některé aroma pro ně mohou být až toxické. Předtím, než půjdete do přírody, si dejte do dlaní malé množství esenciálního oleje, rozetřete ho po povrchu válečku na oblečení a můžete jím přetřít okraje nohavic, rukávů a dekoltu. Z klasických esenciálních olejů dobře odpuzují klíšťata zejména eukalyptový, mátový i levandulový olej , které kleště nemohou ani vystát. Účinný je i citrónový esenciální olej a olej vyrobený z citrónové trávy .
Úspěch, jaký posouvá vpřed
Přesvědčit porotu na soutěži dalo studentům zabrat, ale vyplatilo se to a odnesli si hned dvě ceny. V soutěži se sice kromě nich ukázalo 1800 mladých studentů ze 75 zemí věta, přesto se jim podařilo uspět. To je motivuje i k tomu, aby ve výzkumu pokračovali. Dělají to však hlavně kvůli tomu, abychom mohli žít v udržitelném světě.
Pokud se i vy chcete podívat do slunečního Los Angeles a do zákulisí soutěže, ve které studenti z Prešova uspěli, viz video, které se tam Samuelovi Smoterovi podařilo natočit