Máte doma větší množství banánů a bojíte se, že se vám zkazí? Máme řešení.

0
(0)

Dalibor , 26. 02. 2021

Každému se občas stane, že nestihne spotřebovat vše, co si z obchodu přivezl. Většinou tyto zkažené potraviny končí v koši, což zatěžuje jak vaši peněženku, tak i životní prostředí. V dnešní době jsme již všichni s touto problematikou dobře seznámeni a tak se ze všech sil snažíme spotřebovat vše beze zbytku. Existuje ale také možnost, jak trvanlivost některých potravin – konkrétně banánů, prodloužit.

Nenechte banány zčernat

Přezrálé banány obsahují vysoké množství cukru, proto už se hodí víceméně jen na pečení, přičemž se už většinou žádný cukr nepřidává. Nepřezrálé banány navíc mají velmi pozitivní účinky na váš organizmus. Kromě vysokého obsahu aminokyselin a antioxidantů, zabraňujících šíření volných radikálů (příčina degenerativních onemocnění), jsou plné hořčíku a draslíku, což má příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Taktéž vás při pravidelné konzumaci dokáží ochránit před žaludečními vředy a díky tomu, že jsou bohaté na pektin, který na sebe váže přebytečnou vodu a toxiny, čistí vaši krev.

Jak prodloužit jejich čerstvost?

Předně je důležité skladovat banány při pokojové teplotě a do lednice je uložit až když dozrají. Pokud je dáte do chladu příliš brzy, začnou hnědnout kvůli předčasnému rozpadu buněk, které jsou náchylné na nízké teploty. Rozhodně byste je měli skladovat odděleně od ostatního ovoce, protože při velkém množství jakýchkoli plodů dochází ke zvýšené produkci ethanolu, který urychluje dozrávání. A konečně – zabalte banány v místě, kde se spojují v trsu, do potravinářské fólie nebo alobalu. Prodloužíte tím jejich čerstvost o 3-5 dnů. Nejlepší je samozřejmě dobře vybrat již v obchodě. Máte tendenci sáhnout po krásně žlutém banánu? Vyberte raději ten zelený, déle vám vydrží.

👍 Tento návod je užitečný