Máte doma spoustu květáku a nevíte, co s ním? Zkuste následující recept

0
(0)

Dalibor , 06. 05. 2021

Květák je zelenina, která není mezi muži příliš oblíbená. Je to totiž zdravá potravina, která se dá ale připravit na mnoho způsobů. Můžete si z ní udělat krémovou polévku, mozeček nebo si ho obalit jako klasický řízek. Dnešní recept ale bude trochu jiný a určitě si na něm pochutnají i odpůrci květáku!

Nic jednoduššího jste možná ani nevařili

Pokud nevíte, co připravit k obědu, tento recept je velmi snadný a zvládnou ho i děti. Budete na něj potřebovat jen celý květák, mleté maso, slaninu, pepř, sůl a další koření podle vaší chuti. Poté už jen stačí květák povařit v osolené vodě do poloměkka, následně vyložit plech pečicím papírem. Mleté maso zpracujte, přidejte koření, nabalte kolem celého květáku a ten poté vložte na plech a zabalte celý do slaniny.

Následně už jen stačí strčit do trouby a nechám péct nějakou chvíli, aby byl květák měkký. Poznáte to podle křupavé slaniny. Jako přílohu si můžete uvařit obyčejné brambory s máslem nebo můžete vyzkoušet i jiné kombinace. Květák obalený v mase a slanině ale bude výhrou pro celou rodinu.

Květák byste rozhodně měli do jídelníčku zařadit

Květák patří mezi zdravé potraviny, obsahují antioxidanty, vitamíny i minerály a hodí se do redukční diety, protože je plný vlákniny i karotenoidů. Alespoň jednou týdně si květák uvařte nebo ho klidně konzumujte syrový. Snižuje riziko rakoviny nebo srdečních onemocnění.

Jestli se chystáte vrhnout se na zdravý životní styl, květák bude dobrá volba. Protože je květák bohatý na antioxidanty, hodí se právě k redukci. Navíc je plný vitaminu C, i když na to nevypadá. Kromě jeho květenství můžete využít také listy, i když se to moc často nevidí. Pokud vás trápí chřipka nebo nachlazení, vyzkoušejte květák a připravte si ho zdravým způsobem například k obědu.

Přidat ho můžete do salátů, hodí se také k zapékání. Nejoblíbenější variantou je ale obalený smažený květák, který jsme zmínili už na začátku. Je to sice varianta, která je našemu zdraví nejméně prospěšná, protože se podává s tatarskou omáčkou a bramborami, ale tak květák milují i děti.