Nadýchané ořechové koblížky, které na vánočním stole budou vonět úplně všem.

0
(0)

Dalibor , 25. 11. 2020

Plněné vlašské ořechy jsou vlastně ořechové dorty, které byly kdysi nezbytným doplňkem na svatbách a také na vánočních svátečních stoly. Jestli máte chuť na tento skvělý dezert, můžete si ho připravit podle následujícího receptu.

Dortík se skládá z těsta a náplně

Na těsto budete potřebovat 250 gramů másla, 3 hrnky mouky, 3 vejce, 1 hrnek cukru a 0,5 lžičky jedné sody rozpuštěné v octu. Ingrediencí na náplň mnoho není:

  • 20 dkg másla
  • 1 krabička kondenzovaného mléka

Nejdříve si připravte kondenzované mléko. Neotevřené ho dejte do hrnce, který naplňte vodou tak, aby bylo mléko celé zakryté. Vařte asi hodinu, poté ho nechte vychladnout a promíchejte v robotu s 20 dkg másla. Takto připravený krém bude lahodný. Můžete ho dát do lednice nebo ho nechat venku při pokojové teplotě.

Vytvarujte skořápky a poté je slepte krémem

Mouku si prosejte do misky a přidejte máslo, které si nakrájejte na kostičky. Máslo si předem vyndejte, ať má před nakrájením pokojovou teplotu. Od bílků oddělte žloutky, ty poté smíchejte s cukrem a bílky vyšlehejte do pevného sněhu.

Nakonec smíchejte ingredience dohromady a přidejte jedlou sodu s octem. Hmotu pořádně hněťte. Na formičky dejte trochu oleje, přidejte čajovou lžičku těsta, a dejte na plech, který vyložte pečicím papírem. Pečte v troubě předehřáté na 200 stupňů asi 7-10 minut. Po vychladnutí naplňte ořechy náplní z kondenzovaného mléka a „skořápky“ slepte dohromady.

Vyzkoušet můžete i recepty na jiné zajímavé druhy cukrové. Můžete také zaměnit náplně do ořechů nebo si zkusit jiný druh těsta. Na netradiční druhy cukroví můžete použít bílé víno, kandované nebo kompotované ovoce. Zajímavé jsou košíčky s nutellovým krémem, které ještě můžete ozdobit sekanými oříšky, strouhanou čokoládou nebo kokosem. Zkuste každý rok vyzkoušet jeden nový recept a třeba se dostane do vaší „stálé nabídky“.