Magický a zároveň chytrý trik s vínem, svíčkou a skleničkou, kterým zaujmete nejednu návštěvu.

0
(0)

Dalibor , 14. 11. 2020

Šikovné a téměř magické triky si lidé ukazují a předávají již od nepaměti. Triky všemožného charakteru baví diváky dodnes. Ať už jde o kouzelnické vystoupení v cirkuse, nebo o amatérské vystoupení účastníka oslavy. Chcete se naučit efektivní a zároveň snadno vysvětlitelný trik?

Jednodušší, než se zdá

Pro tento fyzikální pokus, který je zároveň velmi oblíbeným trikem, budete potřebovat:

  • Čajová svíčka
  • Zápalky
  • Vyšší skleněná nádoba (sklenice, odměrný válec)
  • Talíř nebo mělká miska
  • Voda
  • Potravinářské barvivo

Pro zvýšení efektu tohoto „triku“ obarvíme vodu potravinářským barvivem. Poté nalijeme vodu na dno talířku/misky a doprostřed postavíme zapálenou čajovou svíčku. Tu následně přikryjeme skleničkou, dnem nahoru. Z počátku uvidíme pod sklenicí unikat bublinky. Poté začne svíčka pomalu zhasínat, a ve stejnou chvíli uvidíme, jak hladina vody ve sklenici stoupá.

Fyzikální základ

Základním kamenem tohoto triku je vytvoření podtlaku. Po přikrytí začne plamen svíčky zahřívat vzduch uvnitř nádoby, a ten se začne rozpínat, proto zprvu unikají bublinky. Uvnitř sklenice se slučuje kyslík s uhlovodíky, vzniká pára a oxid uhličitý. Plamen však pro hoření potřebuje kyslík, kterého ve sklenici ubývá, proto skomírá. Teplota i tlak poklesnou. Rozdíl mezi nízkým tlakem ve sklenici a vyšším atmosférickým tlakem způsobí, že vzduch natlačí vodu z talíře/misky do sklenice. Tímto se tlaky vyrovnávají.

Podobného efektu docílíte jiným, avšak na stejných principech založeným, pokusem s balónkem, skleněnou lahví a teplou vodou. Postačí navléknout balónek na hrdlo sklenice, kterou poléváme horkou vodou. Vzduch uvnitř láhve zvětší svůj objem a začne vyplňovat i balónek. Polijete-li pak sklenici studenou vodou, balónek ukáže, jak se zachoval vzduch právě ve sklenici z předchozího pokusu.