Neustálé bolesti zad v oblasti krční páteře dokáže vyřešit bylina, kterou má většina Čechů za plevel.

0
(0)

Dalibor , 01. 06. 2021

Každý z nás už měl nejspíš tu čest setkat se s malými, pichlavými červenými květy, které se neodbytně zachytávají na oblečení. Lopuch většina zahrádkářů považuje za plevel a snaží se ho všemožně zbavit. To je ale škoda, protože se ve skutečnosti jedná o úžasnou léčivou bylinu, která nám může pomoci s mnoha neduhy. Jeho konzumace je naprosto bezpečná s výjimkou těhotných žen.

Revma zmírní obklady z lopuchu

Lopuch má protizánětlivé vlastnosti a vyplavuje z těla toxiny. Jeho kořen je jednou z nejbezpečnějších bylin, protože dosud nebyly prokázané žádné vedlejší účinky na zdraví. Obklady z listů pomáhají při revmatismu a onemocnění plotének. K takové léčbě stačí naložit čerstvé listy na patnáct minut do alkoholu, vložit do tenké utěrky a přiložit přes noc na postižené místo. Doporučuje se léčbu provádět maximálně šest dní v kuse.

Lopuch obsahuje účinné látky, které regulují hladinu cukru v krvi. Čaj z kořene lopuchu se proto doporučuje právě v boji proti cukrovce. Konzumujte tři šálky denně patnáct dní v měsíci. Kromě toho obsahuje lopuch také polyacentylény, látky s antibiotickou schopností. Pokud často trpíte na infekce močových cest, pijte alespoň jeden litr lopuchového čaje denně. Připravit si ale můžete i ozdravnou koupel.

S bolestí pomůže vylouhovaný kořen

Tato rostlina má silný protizánětlivý účinek. Pro zmírnění bolestí při revmatismu, výronu nebo bodnutí hmyzem svařte dvě lžíce nakrájeného kořene lopuchu a nechte patnáct minut louhovat. Do roztoku namočte gázový obvaz a přiložte na postiženou oblast. Použít můžete i vatový tampon nebo dobře savou látku. Po odeznění nebo zmírnění bolesti obvaz sejměte.

Psoriáza neboli lupénka je nepříjemné onemocnění, které způsobuje ložisky červenohnědé kůže s olupujícími se šupinkami. Spadá do skupiny autoimunitních onemocnění, přičemž příčina není dosud známá. Lopuch její příznaky zmírňuje. Zkombinujte kořen lopuchu s třezalkou ve stejném poměru a užívejte šest čajových lžiček denně na lačný žaludek před hlavním jídlem dne. Kúra by měla trvat devadesát dní.

Padání vlasů zastaví odvar

Lopuch se také používá k léčbě alopecie. Často bývá součástí přípravků proti vypadávání vlasů nebo proti lupům. Využít jeho účinků můžete i doma, stačí si připravit odvar z lopuchu a přidat do něj třicet kapek levandulového oleje. Prsty ho vetřete do umytých vlasů, nechte chvíli působit a poté opláchněte vodou.