Listy vlašských ořechů jsou léčivý zázrak – umějí vás dostat až z 15 vážných nemocí

0
(0)

Dalibor , 25. 08. 2020

Vlašské ořechy jsou velmi zdravé a jejich konzumace má příznivý vliv na lidský organismus. Málokdo však ví, že zázračné účinky mají i listy ořešáků. Obsahují celou řadu vitaminů, éterických olejů a dalších prospěšných látek, jejichž použitím můžeme pozitivně ovlivnit svůj metabolismus, posílit srdce a cévy i snížit hladinu krevního cukru. Navíc ořechové listy, stejně jako nezralé zelené ořechy, disponují antibakteriálními a antiseptickými vlastnostmi. Při aplikaci na poranění a škrábance podporují hojení a také tlumí záněty a mykózy kůže.

Nejlepší doba na sklizeň je počátek léta

I když ořešáky mají listy celý rok, nejlepší dobou pro jejich sklizeň je konec května a začátek června. V té době jsou listy mladé, ale již plně vyvinuté. Listy při sklízení opatrně oddělujeme od centrálního stonku a samozřejmě musíme dát pozor, abychom sbírali jen ty, které jsou zdravé a bez zjevných známek změny zabarvení či jiného poškození. Ve sklizni můžeme pokračovat až do července, kdy ještě obsahují dostatečné množství prospěšných látek. Čím blíže k podzimu, tím více pak listy sesychají a účinné látky se z nich postupně vytrácí.

Samozřejmě čerstvě sklizené listy nemusíme okamžitě zpracovat. Je velmi vhodné je nasušit do zásoby, abychom je mohli v případě potřeby použít v průběhu celého zbytku roku. Sušení se provádí tak, že je rozložíte do jedné vrstvy na tmavém a vzdušném místě. Čím lepší proudění vzduchu, tím rychleji se usuší a zároveň s menší pravděpodobností chytí plíseň. Po usušení by listy neměly ztrácet svou zelenou barvu. Pokud některé zhnědnou, měly by být okamžitě zlikvidovány. Sušené zelené listy pak vložte do sklenice nebo jiného dobře uzavíratelného obalu.

Výluh z ořechových listů proti akné a zánětům

Jednu lžíci sušených či čerstvých drcených listů ořešáku nasypejte do sklenice a zalijte 250 ml vroucí vody a nechte hodinu louhovat. Výluh pak sceďte a uchovávejte v uzavíratelné lahvi v lednici.

Výluh můžete užívat vnitřně i zvnějšku. Vnitřně se užívá 3x denně třetina šálku před jídlem a působí proti průjmu, zánětům a krvácení v trávicí soustavě.

Ve formě obkladů pomáhá proti akné, impetigu či zánětům.

Odvar z ořechových listů proti zánětům a zápachu z úst, mykózám a pocení

Pro přípravu odvaru vložte do kastrůlku lžíci sušených listů a přelijte 0,5 litrem vlažné vody. Po dobu 10 minut vodu zahřívejte, aniž byste ji přivedli k varu. Pak odstavte z kamen a 5 minut nechte stát a následně sceďte.

Odvar používejte k výplachu úst a dásní proti zápachu a zánětům. Pro léčbu mykóz a nadměrného pocení nohou použijte obklady nebo koupele s odvarem.

Tato tekutina pomáhá také léčit lymfadenitidu, cystitidu a mastitidu. Stačí vypít 2 polévkové lžíce 3x denně půl hodiny před jídlem.

Ořechová kúra pro zdravou pokožku

Použijte 80 g drcených listů a přidejte k nim pomerančovou či citronovou kůru. Zalijte 300 gramy jakéhokoliv rostlinného oleje a nechejte louhovat 20 dní na tmavém místě. Poté slijte a používejte k potírání pokožky.

Tinktura z ořechových listů léčí prostatu a posiluje tělo

Pro výrobu tinktury smíchejte 1 polévkovou lžíci ořechových listů s 200 g nejméně 40% vodky a nechte stát nejméně 2 týdny na tmavém místě. Každý den nádobou zatřeste, aby se z listů co nejlépe uvolnily veškeré důležité látky.

Hotovou tinkturu užíváme dvakrát denně 20 minut před jídlem tak, že 30 kapek tinktury rozpustíme v jedné deci vody.

Tinktura z mladých ořechů proti průjmu a bolesti břicha

Očistnou tinkturu, která prospívá trávení, játrům i střevům, vytvoříme tak, že vybereme 10 mladých zelených ořechů a propícháme je vidličkou. Pokud to nejde, jsou už příliš zralé a měli bychom je vyměnit za jiné. Přitom použijte rukavice, abyste si nepotřísnili ruce šťávou, která by zabarvila vaši kůži dohněda.

Ořechy omyjte a jemně nakrájejte. Vložte je do sklenice a přidejte 7 lžiček cukru spolu s 200 ml 70% alkoholu. Sklenici uzavřete a nechte stát jeden měsíc na tmavém místě. Každý den sklenicí zatřeste, aby se látky dobře uvolňovaly.

Po měsíci sceďte tekutinu přes síto či gázu, slijte ji do lahví z tmavého skla a uchovávejte v chladu. Užívejte 2 – 3x denně 40 kapek rozpuštěných ve vodě proti průjmu a bolestem břicha a také pro podporu detoxikační funkce těla.