Lidl lákal na konzervy, kterým chyběla až čtvrtina masa. Polský výrobce falšoval už podruhé

0
(0)

Dalibor , 24. 01. 2020

Podobně ošizené konzervy z Polska odhalili potravinoví inspektoři už na začátku dubna v Penny Marketu.


Praha – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v síti Lidlu falšované konzervy. Masné výrobky od polského výrobce Pamapol obsahovaly až o čtvrtinu méně masa, než měly uvedeno na obalu.

Řetězec se na zboží s velkým obsahem masa snažil nalákat lidi v dubnovém letáku.

Pět šarží dvou různých výrobků obsahovaly podle výsledku z laboratoře od 16 do 24,2 procenta méně masa, než samy deklarovaly. „Uvedením nepravdivé informace výrobce klamal spotřebitele ohledně skutečného složení potraviny,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Stejný výrobce byl při falšování potravin chycen inspektory už na začátku dubna v Penny Marketu, kdy šidil konzervy pod značkou Sýpka Šlechtická.

Inspekce nařídila společnosti Lidl, aby závadné šarže neprodleně stáhl z celé tržní sítě a zároveň všechny šarže výrobků Pikok Chalupářské vepřové maso a Pikok Sedlácké vepřové maso a podobné vepřové výrobky od tohoto výrobce vždy před uvedením na trh sám ověřil v akreditované laboratoři, aby nemohlo docházet k šizení zákazníků.

„Prodejce je rovněž povinen prověřit ostatní šarže předmětných potravin z hlediska obsahu masa, které se již nachází v tržní síti,“ dodal Kopřiva. Kontroloři zahájili s prodejcem správní řízení a vloží informaci o závadných šaržích do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Lidl již všechny šarže z prodeje stáhl.

„Tímto se také omlouváme našim zákazníkům, pokud zmíněné výrobky zakoupili, mohou je samozřejmě vrátit v kterékoliv prodejně Lidlu a dostanou peníze zpět,“ uvedla mluvčí společnosti Zuzana Holá.

 

Ošizené masové konzervy


Výrobek/Objem/Číslo šarže/DMT*  Deklarovaný objem masa   Skutečný objem masa     Procentní rozdíl


Pikok Chalupářské vepřové maso/    300 g/L                               1576/07.02.2020             89 % 67,5 % -24,2 %


Pikok Chalupářské vepřové maso/   300 g/L                                13586/19.09.2019           89 % 75 % -16 %

 

Pikok Sedlácké vepřové maso/        300 g/L                                 13326/14.09.2019            72,3 % -16,6 %


Pikok Sedlácké vepřové maso/        300 g/L                                 3301/27.11.2019               70 % -19,2 %


Zdroj: SZPI, Poznámka * DMT = datum minimální trvanlivosti (Po ukončení data minimální trvanlivosti výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku, produkt jde ale dále konzumovat)


Lidlu hrozí až 50milionová pokuta.

Tak vysokou sankci však SZPI neukládá. Výše pokuty se odvíjí od několika kritérií, například od toho, jak moc společnost výrobek šidila, jaké množství ho vyrobila, zda to bylo jeho první provinění a kolik lidí bylo klamavým zbožím ošizeno.

Potravinářská inspekce zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení pokuty. SZPI zároveň vloží informaci o závadných šaržích do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Polský výrobce následně sdělil, že je zjištěními SZPI v Lidlu i v Penny Marketu překvapen. „Je nám velice líto, že spotřebitelé v České republice čelí této nepříjemné situaci ohledně našich výrobků. V současné době aktivně spolupracujeme s Lidlem a Penny Marketem na řešení situace, což zahrnuje rovněž otevřenou komunikaci se SZPI. Naším hlavním cílem je dodávat na trh kvalitní výrobky,“ uvedl Tomáš Cafourek za společnost Pamapol.

Společnost podle něj 5. dubna zahájila interní vyšetřování možných příčin problému. „V tuto chvíli máme určitou hypotézu a jsme připraveni transparentně sdílet s veřejností konečné výsledky tohoto šetření,“ dodal Cafourek.