Lenost není vždy na škodu. Podívejte se, kdy dokáže být pro vaše zdraví přínosem

0
(0)

Dalibor , 20. 03. 2020

dnešní době ze vsadila slýcháme, že fyzická nečinnost a nevyužívání každé dostupné minuty naplno, jsou nejhoršími věcmi, které můžeme v životě udělat. A tedy, že lenost je jedním z největších hříchů, jaké pácháme.

Zdá se však, že to nemusí být zcela pravda. Samozřejmě, být aktivní a v pohybu je dobrá věc. No pomalý život také není vysloveně na škodu.


 
Úloha lenosti a relaxace pro náš život


Ačkoliv dospělým lidem se nedoporučuje si odpoledne zdřímnout, ve skutečnosti je to pro naše zdraví extrémně prospěšná věc. Podobně je tomu i s takzvanou "pomalostí" či "líným způsobem fungování".

Studie ukázaly, že je to vynikající způsob na stimulaci tvořivosti, kreativity a motivace.

Abychom si však vyjasnili jednu věc - vůbec vás tímto nepovzbuzujeme, abyste celý den proseděli na gauči a dívali televizor či pojídali různé pochutiny.

Chceme jen, abyste zvážily nad tím, že si občas i v průběhu dne vyhradíte několik minut, během kterých budete relaxovat. Pomůže vám to obnovit energii a zůstat svěží po zbytek dne.

V podstatě i člověk se vyvinul tak, že v jeho těle je lenost dokonce hluboko zapracovaná. Projevuje se to formami konzervace energie vždy, když mě k tomu tělo příležitost.

Během zimy produkuje náš organismus více spánkového hormonu melatoninu, proto jsme tehdy více ospalí. V létě nám zase teplo brání vynakládání nadměrné aktivity.

Pojďme se nyní blíže podívat na to, jaké mentální a fyzické přínosy má pro nás lenost.

1. Zlepšuje výkon při cvičení


Ačkoli se to může na první pohled zdát kontraproduktivní, lenost zajišťuje, že nebudeme cvičit dlouhé hodiny během dne.

Namísto toho se soustředíme na kratší, ale o to intenzivnější cvičení. Takto budeme mít více času na aktivity, které vás baví.

Navíc studie prokázaly, že krátké, ale intenzivní cvičení následované odpočinkem, mají na tělo pozitivnější účinky než vytrvalostní sporty. Podporují hubnutí a z dlouhodobého hlediska zlepšují zdraví.

Kromě toho při nich nedochází k opotřebení kloubů.

2. Snižuje krevní tlak

Stres a shon negativně ovlivňují celé tělo, ovlivňují srdeční rytmus i krevní tlak. Nejednou vedou ke vzniku úzkostných poruch.

Odpočinek (lenošení) a hluboké dýchání na druhé straně přinášejí relaxaci těla i mysli, snižují krevní tlak a navozují pocity míru a klidu.

3. Stimuluje kreativitu


Mnozí významní myslitelé přišli s převratnými idejemi právě během odpočinku, když nic nedělali, pouze přemýšleli.

Když dovolíte svému mozku provádět cyklus, během kterého si pořádá myšlenky, dospějete k různým novým a zajímavým nápadem.

Musíte tomu však nechat volný průběh. Pokud se budete příliš snažit něco vymyslet, obvykle se dopracujete pouze k mentálnímu bloku.

4. Posiluje schopnost řešení problémů


Pokud dáte vašemu mozku dostatek času a prostoru na nalezeny řešení byť závažného problému, dříve či později se mu to nakonec podaří.

To samozřejmě neznamená, že máte čekat, až se to stane samo od sebe.


Je však třeba si najít ten správný čas, který je k relaxaci nejvhodnější. Tehdy bude i mozek pracovat na svůj optimální výkon.

5. Zlepšuje efektivitu


Světoznámá spisovatelka Agatha Chtristie jednou řekla:

"Vynálezectví, podle mého názoru, pramení z lenosti. Aby si člověk ušetřil námahu, vynalezne způsob, který mu to zajistí. "

Mnohé vynálezy vznikly proto, aby ušetřili lidem čas a námahu.

Lenost také nutí lidi zvyšovat svůj výkon, aby práci čím dříve dokončili a měli pak více času na odpočinek. I Všeobecně platí, že líní lidé věci dokončí rychleji.

6. Zajistí, že si budete více cenit přítomen moment


Lenost připomíná meditaci, která si také cení a soustředí se na přítomný okamžik.

 

Soustředění se na momenty, jako například vychutnávání si ranní šálky kávy, privoniavanie k vůni zahrady nebo kochání se zelení v přírodě, nás relaxuje a pomáhá nabít tělo energií.

7. Podporuje sebereflexi


Kromě aktivování inovativního myšlení, lenost také vytváří filozofické myšlenky.

Dokud je člověk zahloubený ve své mysli, může začít vyhodnocovat komplexní problémy nebo dojít na efektivnější metody. To pak vede k lepšímu pochopení věcí i lidí.

Závěr


Takže, jakým typem člověka jste vy? Jste workoholik nebo spíše patříte mezi ty, kteří rádi proležet v posteli celý den?

Jste schopni si vybilancovať své denní úkoly s časem na relax tak, abyste měli během dne co nejvíce tvůrčí energie?