Léky na ředění krve mohou způsobit náhlé úmrtí. Namísto nich užívejte toto

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2020
Pokud vás někdy hrozně bolela hlava, která vám znemožňovala provádění vašich každodenních aktivit, pak určitě víte, jak těžké je přivodit si úlevu.



Pro tento účel lidé zvyknou užívat různé léky proti bolesti - od paracetamolu, přes ibuprofen až po acylpyrin.



Poslední jmenovaný acylpyrin se zvykne také předepisovat lékaři jako lék na ředění krve. Vůbec však nejde o neškodný lék. Právě naopak, může mít nedozírné nežádoucí následky.

Proč někteří lékaři předepisují acylpyrin na prevenci srdečního infarktu?

Když krvácíte, vaše krevní destičky se začnou seskupovat v místě poranění a následně vytvoří sraženinu, která otevřenou cévu uzavře. Krvácení se tak zastaví.

Problém je, že k takovému vytvoření krevní sraženiny může za určitých okolností dojít i uvnitř cév, které se pak ucpou.

Pokud se to stane v cévě zásobující srdce kyslíkem, následuje srdeční infarkt.

Acylpyrin (účinná látka kyselina acetylsalicylová) je lék, o kterém se tvrdí, že brání shlukování krevních destiček. Proto předchází nejen infarktu, ale například i mozkové mrtvici.

Z uvedeného důvodu lékaři předepisují každodenní užívání aspirinu těm lidem, kteří v minulosti infarkt již prodělali nebo mají něj zvýšené riziko.

Rizika každodenního použiti aspirinu a jiných léků na ředění krve

Užívání aspirinu a jemu příbuzných léků na ředění krve je dnes široce běžná praxe, ale mnozí lidé ani netuší o možných vedlejších účincích.

Jak uvádí Geoffrey S. Ginsburg, ředitel Dukových institutu pro genetiku:

"Zaznamenali jsme nezanedbatelný počet pacientů na aspirinu, kteří navzdory němu skončili se srdečním infarktem nebo mrtvicí."

Ginsburg se svým týmem zkoumali, co se opravdu děje s lidmi, kteří pravidelně na denní bázi užívají léky na ředění krve.
Zjistili, že 25% až 30% z nich se i tak dopracuje k infarktu nebo mrtvici.


Uvedené léky někomu sice zaberou, ale u velkého množství lidí ne. Navíc, tyto léky mohou mít následující závažné nežádoucí účinky:

1. Infarkt nebo mrtvice způsobené přetržením cévy


Léky na ředění krve sice zabrání tvorbě krevních sraženin (jedné příčině infarktů a mrtvic), no současně zvyšují riziko vnitřního krvácení (druhá příčina infarktů a mrtvic).

Jinými slovy, tyto léky zředí krev natolik, že to pak způsobí problém z opačného konce.

2. Krvácení ve střevním traktu
Acylpyrin a ostatní léky na ředění krve zvyšují riziko vzniku žaludečních vředů.

Pokud máte v žaludku nebo střevech krvácející vřed, tyto léky mohou krvácení zesílit a to až do stavu, který je život ohrožující.

3. Alergické reakce
Reakce na léky bývají od slabých až po závažné a někdy dokonce druh alergie zůstává neznámý. Alergie na acylpyrin dokáže vyvolat silnou alergickou reakci.

Někomu může acylpyrin pomáhat, no jednoznačně to neplatí pro každého. Naštěstí existují i ​​jiné způsoby, jak si chránit srdce pomocí přírodních látek.

Pokud místo léků na ředění krve chcete užívat bezpečnější alternativy, máme pro vás pár doporučení.


4 alternativní přírodní látky na ředění krve


Pojďme se nyní blíže podívat na to, jaké potraviny a bylinky můžete využít jako náhradu léků na ředění krve.

1. Česnek
Určitě vás nepřekvapí mnohé léčivé vlastnosti česneku. No a jednou z nich je i ředění krve a ochranná funkce celého kardiovaskulárního systému.

Jednoduše začněte si přidávat česnek do vašich jídel, nic speciálně k tomu nepotřebujete.

2. Kurkuma


Nejnovější studie poukazují na více než 600 zdravotních přínosů indického koření kurkumy pro naše tělo, včetně prevence před infarktem a mozkovou mrtvicí.

Hlavní účinnou látkou v kurkumě je kurkumin, který brání krevním destičkám vytvářet v cévách krevní sraženiny.

Kurkumu je možné přidat do téměř jakéhokoliv jídla. Může se konzumovat přímo rozmíchaná ve sklenici čisté vědy.

3. Hydratace
Při dehydrataci chybí vašemu tělu tekutiny. Tehdy dochází k zúžení cév a zhoustnutí krve, což zvyšuje riziko vzniku krevní sraženiny.

Proto tak jednoduchá věc jako je pití dostatečného množství tekutin vás dokáže ochránit stejně jako léky na ředění krve a navíc bez jejich možných vedlejších účinků.

4. Kapsaicin
Kapsaicin je látka nacházející se v štiplavé paprice, feferoni a chilli papričkách. Právě on jim dává jejich charakteristickou štiplavou chuť.

Mnohé studie prokázaly jeho vliv na srážlivost krve, proto je ideálním prostředkem pro prevenci srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Pokud vám vadí jeho chuť, tak namísto konzumace papriček dnes už existují i ​​krémy, které kapsaicin dostanou do těla přímo přes pokožku.