Dříve bylo zvykem si dát po obědě "dvacet" spánku. Děláte to také? Lékaři tvrdí, že je to pro zdraví prospěšné.

0
(0)

Tomáš , 12. 07. 2021

Většina lidí je zvyklá spát hlavně v noci a celý den tráví v práci, doma nebo venku s dětmi. Ve společnosti se ale objevil i názor, že pokud si člověk odpočine a spí i během dne, je líný nebo blázen, který v životě nemá co dělat a musí ho vyplňovat spaním. Fyziologové jsou ale jiného názoru.

Fyziologové si myslí, že je vhodné spát klidně dvakrát denně

Denní spánek může být velmi užitečný. Kolik času je ale vhodné během dne prospat a co je moc? Vaše tělo by vám za tuto změnu mohlo poděkovat. Vědci z celého světa provedli několik studií, výzkumů a experimentů, aby nastudovali lidský spánek. Dospěli k zajímavému závěru – pro zdravé lidské tělo a dobrý psychický stav je vhodné si dopřát dvouhodinový spánek uprostřed dne.

S tím souvisí také noční spánek, kterého by nám mělo stačit pouze čtyři hodiny. Je jasné, že s životním rytmem, který máme zavedený, je těžké najít si dvě hodiny pro spánek. Proto se spí v noci a proto většina z nás spí 6-8 hodin a přes den si dají 15-60 minut odpočinku. V některých zemích už je standardem, že si mohou zaměstnanci během pracovního dne dopřát dvacet minut spánku. Výsledek je takový, že mají vyšší produktivitu práce. Tím se dokázalo, že spánek přes den tělu velmi pomůže.

Jaké jsou výhody denního spánku?

Spánek během dne může zlepšit vaši náladu, také se zvýší množství hormonu serotoninu v těle a tím pádem se budete cítit šťastnější. Sebejistota, klid a dobrá nálada jsou klíček k harmonickému životu. Zdřímnutí během dne také zvyšuje schopnosti vstřebávat informace. Pokud jste po náročném dni, ještě než uděláte nějaké zásadní rozhodnutí, odpočiňte si. Lépe si zanalyzujete celou situaci a možná na ní budete jinak pohlížet.

Pokud si dopřejete denně 40 minut denního spánku, bude fungovat stejně jako 200 mg kofeinu. Denním spánkem je známý hlavně Leonardo da Vinci, který si klidně několikrát za den zdřímnul a v noci spánek minimalizoval. Můžete se tak stát kreativnějšími, a to v jakékoliv oblasti. Spánek zlepšuje paměť, proto si budete lépe pamatovat informace, pokud si přes den odpočinete. Budete lépe slyšet hudbu, užijete si odpolední svačinu, protože budete cítit její chuť. Navíc se spánkem ochráníte před stresem. I dvacet minut denně pomůže lepší pohodě nejen na těle, ale také na duši.