Lékaři nesmějí předepisovat TENTO lék, mohl by zabrat na koronavirus

0
(0)

Dalibor , 23. 03. 2020

Od nedělního večera nesmí většina českých lékařů předepisovat lék Plaquenil, aby ho byl dostatek pro nemocné s koronavirem.

 

Předpokládá se totiž, že by mohl na Covid-19 tento přípravek zabírat, nařídilo to ministerstvo zdravotnictví.


Léčivý přípravek Plaquenil by mohl zabírat na koronavirus, proto ho většina českých lékařů od neděle večer nesmí předepisovat.

Výjimku mají pouze lékaři specializovaní na alergologii, klinickou imunologii, infekční lékařství nebo dětskou či dospělou dermatovenerologii a revmaotlogii. Omezeni jsou ale dvěma baleními najednou na pacienta. Ministerstvo zdravotnictví o novém nařízení informovalo v tiskové zprávě.

„S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,“ uvedl ministr.

O léku už odpoledne mluvějí i v televiz, ale ze strachu, že se zakrátko v lékárnách vyprodá, ale neuvedli jeho název.


Pozor na neuvážené použití Lékárny mohou Plaquenil vydat pouze na lékařský předpis, v němž je uvedena diagnóza pacienta a odbornost lékaře.

 

Účinnou látkou léku je hydrochlorochin, vědci už na možné použití cholorochinu k pomoci pacientům s nemocí Covid-19 upozornili v minulosti.

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv ale varoval před jeho neuváženým užíváním, jeho účinek na koronavirus není potvrzený.

„Upozorňujeme na neuvážené užívání chlorochinu. Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Sdílíme postoj Světové zdravotnické organizace (WHO). Chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19,“