Můj obvodní lékař zjistil, že mám extrémně málo vápníku v těle! Takto mi doporučil, jak ho doplnit.

0
(0)

Dalibor , 19. 05. 2021

Mladá žena sdílela svou zkušenost především pro ty, kteří se drží veganství nebo mají laktózovou intoleranci. Mléko patří k produktům, které mají vysoký obsah vápníku, není však jedinou možností. Jak doplnit vápník v těle bez mléčných výrobků?

Vápník je pro lidské zdraví a tělo velmi důležitou součástí. Nachází se zejména v mléce, můžete ho však najít i v dalších potravinách, které nejsou tolik známé. Tyto potraviny vám plnohodnotně nahradí mléko a dodají nutný vápník.

Proč je vápník pro vaše tělo důležitý?

Pro hladký průběh všech nutných procesů v těle a správnou funkci všech orgánů i celého těla je třeba dostatek vápníku. Tento minerál patří mezi nejdůležitější složku, která je nutná pro vývoj kostí a zubů, pro přenos nervových impulsů a regulaci srdeční funkce. Naprostá většina vápníku je uložená v kostech a zubech. Zbytek vápníku se nachází v krvi.

Denní dávka pro dospělého člověka by se měla pohybovat kolem 1 000 miligramů vápníku. Takové množství najdete asi v jedné sklenici mléka, velkém plátku tvrdého polotučného sýra nebo v celém jogurtu. Nezapomínejte na dodání potřebné dávky vápníku každý den.

A co když mléčné výrobky nejíte?

Pokud vám mléčné výrobky jednoduše nechutnají nebo máte intoleranci na laktózu, pak je nutné vymyslet jiný způsob, kde zdroj vápníku pro vaše tělo najít. Nejznámějším zdrojem vápníku vedle mléka je listová zelenina. Skvělou volbou je například kapusta, zelí nebo fíky či pomeranče a mandle. Velké množství vápníku najdete také v bílých fazolkách nebo se sezamovém semínku.

Připravte si tento skvělý recept, díky kterému rychle a jednoduše doplníte vaši denní dávku vápníku. Velmi chutné a výživné smoothie si oblíbíte během prvního dne užívání. Pro přípravu budete potřebovat:

  • 2 hrnky nasekané kapusty
  • 2 pomeranče
  • 1 banán
  • 100 gramů mandlového mléka
  • pár kostek ledu

Všechny ingredience důkladně promíchejte v mixéru. Pokud vám mléko nevadí, můžete přidat také trochu jogurtu nebo smetany pro zahuštění celého nápoje.

Připravte si chutnou a zdravou pomazánku

Pomazánka plná vápníku, to je perfektní recept, díky kterému doplníte minerál raz dva. Hlavní přísadou této pomazánky jsou bílé fazolky a svým vzhledem připomíná tolik oblíbený humus z cizrny. Pro přípravu vám stačí pár bílých fazolí, čerstvá bazalka, dvě lžíce balzamika, dva stroužky česneku a trochu oleje se solí a pepřem. Všechny ingredience kromě čerstvé bazalky dejte do mixéru a důkladně rozmixujte. Vzniklou pomazánku můžete hned aplikovat na chléb nebo jiné pečivo, ozdobit můžete svěží čerstvou bazalkou.

Výborný salát pro doplnění vápníku

Tento recept si zamilujete především v horkých letních dnech. Pro přípravu salátu budete potřebovat hlávkový salát, najemno nakrájenou cibuli, salátovou okurku, tři nastrouhané mrkve a hrst mandlí.

Do jedné mísy smíchejte všechny ingredience a připravte si k nim dobrý dresink. Ten vyrobíte díky čtvrt hrnku majonézy, půl šálku medu, špetce soli a pepře a dvěma lžícím olivového oleje. Tímto chutným dresinkem salát polijte a vaše denní dávka vápníku bude rázem doplněná chutně a zdravě.

Díky těmto skvělým receptům doplníte přirozeně denní dávku vápníku, přitom nemusíte nutně konzumovat jen sýry, sklenici mléka nebo jogurt.