Pokud vám lékař navrhne kolonoskopické vyšetření, odpovězte mu toto

4.6
(56)

Jan , 20. 12. 2019

V současnosti mnoho lékařů zvykne doporučovat kolonoskopii. Jde o vyšetření, které jim umožňuje vidět vnitřní výstelku konečníku a tlustého střeva.

Kromě zachycení rakovinných výrůstků, mohou pomocí něj odhalit i místa zánětů či vředů v tlustém střevě. Jen v samotných USA podstoupí každoročně toto vyšetření přes 14 milionů pacientů v rámci prevence rakoviny tlustého střeva.

Kolonoskopie

Vyvstává však otázka: Je toto vyšetření skutečně tak efektivní a bezpečné?

Pravda je taková, že jde o nesmírně bolestivou a nebezpečnou proceduru, která může mít fatální následky!

Malá účinnost a nebezpečí kolonoskopie

Publikace Anály interní medicíny uvádí, že přibližně 70 000 pacientů ročně při koloskopii zraní, či dokonce umře na komplikace s ní spojené.Zní to přímo neuvěřitelně, ale zároveň to znamená, že jde o vyšší číslo, než je množství úmrtí na samotnou rakovinu tlustého střeva. Studie telemarkerových polypů potvrdila, že kolonoskopie zvyšuje úmrtnost až o 57%. Na každou osobu, kterou toto vyšetření zachránilo, připadá 56 zraněných lidí.

Je také prokázáno, že v důsledku nedostatečného vyčištění nástrojů může dojít k přenosu infekcí jako jsou Hepatitida B a C, Helicobakter pylori, bakterií tuberkulózy, salmonely, E.Coli a virů HPV, chřipky či dokonce HIV.

Kolonoskopie nepředchází rakovině

The New York Times v roce 2006 publikoval studii pacientů, kteří měli při kolonoskopii zjištěn alespoň jeden adenom, no neměli rakovinu. Výsledek studie ukázal, že v příštích několik let se u nich rozvinula rakovina v téže míře než by se očekávalo u obecné populaci bez tohoto screeningu. Další studie, publikovaná v témže roce dokázala, že pacienti ze všech pozorování měli stejný výskyt rakoviny tlustého střeva než tomu bývá v běžné populaci bez podstoupení kolonoskopie. A to i přesto, že všechny jejich polypy byly odstraněny!

Kolonoskopie je zdraví nebezpečná

Kolonoskopie není ničím jiným než podvodům na pacientech pro obohacení se lékařů, výrobců přístrojů a farmaceutických firem. Je to invazivní a život ohrožující procedura. Pro svou ochranu byste se měli poradit s lékařem ohledně méně invazivních a bezpečnějších screeningových metodách, například vyšetření stolice, počítačová tomografie kolonoskopie nebo sigmoidoskopie.