Léčivé účinky cejlonský skořice na hubnutí, celulitidu a dalších 9 onemocnění.

0
(0)

Dalibor , 07. 02. 2020

O léčivých účincích tohoto krásně vonícího koření, které vám celá léta sedí na polici potravinové skříňky v kuchyni, jste dosud zřejmě ani netušili.

V lidové medicíně se cejlonská skořice používá již celá staletí a v současnosti patří mezi jednu z vědou nejvíce zkoumaných bylinek.

Její přínosy sahají od zdraví kardiovaskulárního systému, přes cukrovku až po akné a kvasinkové infekce.

Vědci zkoumají oba druhy skořice - skořici aromatickou a skořici cejlonský. Jejich účinky jsou podobné, ale více se doporučuje cejlonská skořice, protože ta neobsahuje látku kumarin, která při vyšší konzumaci zatěžuje játra.

Nyní se pojďme blíže podívat na onemocnění, s léčbou kterých vám cejlonská skořice dokáže významně pomoci.

1. Snižuje hladinu krevního cukru a snižuje inzulínovou rezistenci
O skořici se říká, že je to zázračná bylinka pro cukrovkáře, kterým pomáhá na několika frontách.

Snižuje hladinu krevního cukru, rezistenci na inzulín a také zmírňuje problémy související s cukrovkou, jako je například hyperlipidémie (zvýšená hladina lipidů v krvi).

Už 40 denní konzumace skořice přináší viditelné výsledky. Při testech pacienti užívali 1 až 6 gramů skořice denně, což u nich vedlo ke snížení hladiny glukózy v krvi od 18 do 29%.

Množství studii poukázalo na to, že skořice má synergický účinek, při kterém zlepšuje efektivitu využití inzulínu.

I poměrně malá dávka, jako je 1/2 čajové lžičky denně, dokáže udělat velký rozdíl. Jednoduše si ji přidejte do šálku černého čaje, kávy, koktejlu, zeleninové či ovocné šťávy, případně jí posypte vaše snídaně.

2. Pomáhá při hubnutí a celulitidě
Cejlonská skořice má stimulační účinek na lidský bazální metabolismus, při kterém tělo spaluje kalorie pro zajištění základních životních funkcí jako jsou dýchání, činnost srdce, mozku a ostatních orgánů.

Bazální metabolismus spaluje kalorie bez ohledu na to, zda se hýbeme, cvičíme nebo jsme v nečinnosti.

Dalšími mechanismy, jako skořice pomáhá při hubnutí, je, že snižuje chuť k jídlu, potlačuje únavu a snižuje vyčerpanost. Zvýšená úroveň energie pak lidí s nadváhou více motivuje k pohybu a dalšímu spalování kalorií.

Cejlonská skořice také stimuluje spalování podkožního tuku a potlačuje záněty, které jsou jednou z hlavních příčin vzniku celulitidy. Její pravidelná konzumace dokáže výrazně zmírnit a nejednou zcela odstranit tuto nepříjemnou kosmetickou vadu.


 
3. Snižuje cholesterol a je značným přínosem pro srdce


Skořice umí udělat s vaším srdcem přímo malé zázraky a to již za krátkou dobu.

Během jedné studie účastníci užívali 1,5 gramu skořice denně po dobu 12 týdnů. Jejich hladiny triglyceridů i cholesterolu se podstatně zlepšily.

Látka cinalamdehyd nacházející se v kůře skořice zlepšuje metabolismus tuků. To pak pomáhá nejen při poruchách metabolismu, ale i při obezitě vyvolané záněty.

Při studii, kterou jsme zmínili výše v souvislosti s krevním cukrem, se dále zjistilo, že účastníci měli také výrazně sníženou hladinu špatného LDL cholesterolu.

4. Snižuje krevní tlak
Pokud zápasíte s vysokým krevním tlakem, začněte si do jídel přidávat skořici. Cinamaldehyd způsobuje rozšiřování cév, což zpětně ovlivňuje snižování krevního tlaku.

Existují mnohé důkazy tohoto druhu působení skořice, hlavně ze studií provedených na zvířatech.

Studie s lidmi se momentálně připravují.

5. Potlačuje záněty a zánětlivá onemocnění
Cejlonská skořice obsahuje velké množství různých druhů antioxidantů - quercetin, gnafalium, oroxidin, hypolaetin, gosypin či hibifolin, díky kterým působí silně protizánětlivě.

Proto i přitahuje zájmy vědců a výzkumníků. Dnes se mnohé studie zaměřují na léčivé účinky skořice při Alzheierovej či Parkinsonově chorobě, kde záněty jsou hlavní příčinou progrese uvedených onemocnění.

Cejlonská skořice dokáže potlačit záněty i tím, že v těle stimuluje tvorbu oxidu dusnatého.

Tento efekt z ní činí potenciálního kandidáta i při léčbě takových onemocnění jako jsou gastritida, dyspepsie a syndrom dráždivého střeva.

6. Léčí bakteriální, houbovité i virální infekce
Je dokázáno, že skořice likviduje mnohé bakteriální, parazitické i virální infekce.


Kombinace esenciálních olejů ze skořice a hřebíčku se používá k potlačování bakterií Salmonela a E. Coli, které jsou zodpovědné za infekce trávicího traktu.

Dobré účinky má i proti notoricky známé bakterii Stafylokokus aureus, která zase vyvolává stafylokokové infekce.

Pokud vás trápí spíše mykózy nebo kvasinkové infekce, i zde dokáže skořice nabídnout neocenitelnou pomoc.

Pro vnitřní potíže ji užívejte ve formě čaje nebo přímo jako součást pokrmů. Pro povrchové použití na mykózy nebo kvasinkové infekce použijte esenciální olej ze skořice zředěný s nosným olejem, například kokosovým nebo olivovým.

7. Předchází i léčí akné


Pro léčbu kožních problémů, jako je například akné, je nejlepší smíchat skořici s medem, protože med stejně disponuje cennými antibakteriálními vlastnostmi.

Takovou směsí vyléčíte téměř každé akné a zneškodníte bakterie, které ho vyvolaly.

Pokud si chcete vyrobit masku na obličej, smíchejte skořici s 3 násobným objemem medu, mírně ji zahřejte ponořením misky se směsí do teplé vody a následně ji aplikujte na tvář.

Masku nechte na pleti působit několik minut a na konec ji setřete dolů vlažnou vodou a obličej si usušte bavlněným ručníkem.

8. Mírní menstruační křeče a silné menstruační krvácení
Pro léčbu silných menstruačních křečí použijte teplé zábaly s pár kapkami skořicového esenciálního oleje. Zkušenosti potvrzují, že takové zábaly výborně zmírňují tak bolesti, jakož i silné krvácení.


Studie dále ukazují, že cejlonská skořice má výborné léčivé účinky při syndromu polycystických vaječníků (PCOS).

Ženy s tímto onemocněním často trpí i na inzulínovou rezistenci, kterou skořice, jak jsme již dříve uvedli, také léčí.

9. Překonává únavu a dodává tělu energii
Už malá špetka skořice dokáže tělo povzbudit během vašich "pomalých" dní.

Pro tento účel se aplikuje ve formě aromaterapie, když se pár kapek skořicového esenciálního oleje rozředěných v nosném oleji rozpráší po místnosti. Výrazně se tak zvýší vaše pozornost, koncentrace a sníží pocity únavy.

Výzkumníci zjistili, že cejlonská skořice pomáhá i při zvyšování pozornosti a předcházení mikrospánku u řidičů, kteří jsou na cestách dlouhé hodiny.

Metylhydroxychalcon nacházející se v skořici reguluje hladinu glukózy v krvi, pomáhá tělu správně a rovnoměrně zužitkovávat cukr a brání jeho náhlým výkyvům.

Výsledkem pak je, že vaše tělo má pravidelný přísun paliva, které ho udržuje v chodu.

10. Zlepšuje cirkulaci krve a zmírňuje příznaky artritidy
Skořice sama o sobě nemusí stačit na úplné vyléčení artritidy a revmatických bolestí, ale dokáže být dobrým pomocníkem, pokud se ve stravě zkombinuje s dalšími protizánětlivými látkami (med, kurkuma, pepř, zázvor, česnek).

Taková dieta bohatá na protizánětlivé potraviny pak zneškodňuje volné radikály způsobující poškození buněk a tím snižuje záněty.

Potlačením zánětů se zase zmírňují bolesti, které artritidu doprovázejí.

Dávkování a užívání skořice


Při klasickém konzumaci skořice, když si ji přidáváte do jídel, by neměl nastat žádný problém.

Pokud však chcete skořici užívat cíleně, například s medem nebo rozmíchanou v nápojích, pak se snažte limitovat její denní příjem na 2 až 5 gramů (1 až 2 čajové lžičky) pro dospělého člověka.

Obezřetné by měly být s jejím konzumací těhotné ženy, protože neexistuje dostatek studii, které měřily její možné nepříznivé účinky na plod.

Lidé s onemocněním jater by se měli vyvarovat aromatické skořici a užívat jen cejlonský, kvůli její nízkému obsahu potenciálně škodlivé látky kumarin.

Ostatní, které trápí v článku zmíněno nemoci jako celulitida, záněty, infekce, menstruační křeče, vysoký krevní tlak či cholesterol nebo ti, kteří se snaží o hubnutí, mohou skořici užívat bez obav, protože se jedná o vysoce bezpečnou léčivou bylinku.

V případě pochybností se můžete samozřejmě o jejím užívání poradit i se svým lékařem.

👍 Tento návod je užitečný