Lák od okurek už nikdy nevylévejte. Ošidili byste se o řadu výhod, které může vašemu organismu přinést.

0
(0)

Dalibor , 26. 08. 2020

Kdo by nemiloval nakládané okurky. Jsou velice chutné a zdravé. Ale co je ještě lepší? Lák z okurek, který nám zbyde, když sníme všechnu zeleninu obsaženou ve sklenici. Někteří jej milují, jiní jej nemohou ani cítit. Což je ale veliká škoda, protože lák z okurek v sobě skrývá spoustu výhod pro naše zdraví. Dnes se vás pokusíme přesvědčit o tom, proč je chyba zbytky z okurek vylévat.

Vitamínová bomba

Nejdříve je důležité si ujasnit, že se bavíme o domácím láku, ne o kupovaných sklenicích z obchodu s různými konzervačními látkami. V domácí okurkové šťávě totiž můžeme najít celou řadu vitamínu, jako například vitamín C, A, B2, B3, B6, B12, E a K a minerály:

  • Fosfor
  • Železo
  • Vápník
  • Draslík
  • Zinek
  • Hořčík

Jedná se tedy o skutečnou vitamínovou bombu, která dokáže našemu organismu dodat spoustu potřebných látek prospěšných pro naše zdraví.

Zdravotní účinky okurkové šťávy

Lák od okurek je také schopný pomoci nám s naším zdravím. Jelikož obsahuje všechny zmíněné vitamíny a minerály, zvyšuje funkci imunitního a nervového systému a zrychluje metabolismus, čímž podporuje zpracovávání sacharidů, bílkoviny a tuků. Využít jej můžete dokonce i při řešení svalových křečí nebo když vás přepadne rýma.

Lék na kocovinu

Věříme, že to neslyšíte poprvé. Okurková šťáva může být používána jako iontový nápoj pro zvýšení energie při cvičení nebo také jako účinná zbraň proti kocovině. Voda a sodík totiž obnovují elektrolyty, kterých má, jak se dozvíte níže, lák od okurek plno a tím vrací tělo zpět do jeho rovnováhy.

Zlepší váš zevnějšek

Okurková šťáva má zároveň vysoký obsah elektrolytů a může vám tak pomoci rychleji zhubnout a zbavit se nahromaděných tekutin v těle. V oblasti kosmetiky má příznivé účinky na vaše vlasy, klouby a nehty.

Další využití v kuchyni

Na okurkové šťávě je skvělé především její rozmanité využití. Kromě podpory svého zdraví a péči o svůj zevnějšek ji můžete nadále využít i při vaření. Skvělá je pro nakládání jiné zeleniny, jako je cibule, paprika nebo česnek. Stejně tak ji můžete přidat do několika omáček pro lepší a výraznější chuť.