Květina, která neodmyslitelně patří k Vánocům, a mnozí ji doma máte

0
(0)

Jan , 13. 11. 2020

Vánoční hvězda – kdo by neznal tuto květinu se zářivě červenými listy. Na pultech obchodů ji najdeme hezkých pár let, a stejně dlouhou dobu ji má mnoho z nás doma. Ne však každý ví, že tato krásná květina je jedovatá. A to hlavně její bílé mléko, které z ní vytéká při poranění. Patří mezi pryšcovité. Tak na to myslete, když ji přinesete domů, a máte malé děti. Nebo třeba domácí mazlíčky.

Jak ji správně pěstovat, aby vydržela déle než týden

I když je to Vánoční květina, můžeme ji s úspěchem pěstovat doma po celý rok, tak, aby nám o příštích Vánocích opět vykvetla. Tato květina je domovem ve střední Americe, a tamní Indiáni ji používali jako surovinu pro výrobu červeného barviva, tedy její listy. Do Evropy byla dovezena přibližně před 100 lety, ale ne kvůli výrobě barviva, ale pro svoji krásu. V teplých krajích v Evropě, jako jsou třeba Kanárské ostrovy, dorůstá výšky i přes 2 m. Podmínky tam má tedy více než vhodné.

Než ji přineseme domů

Když se rozhodnete si Vánoční hvězdu zakoupit, popřemýšlejte, zda jí dokážete zajistit doma vhodné podmínky. Jen tak vám vydrží. Hned v obchodě si dobře vyberte. Záleží na tom, abyste si nekoupili nemocný kus. Poznáte to podle toho, že má zažloutlé listy, půda je přesušená – to hlavně v obchodních centrech, kde nebývá vlhký vzduch. Tato vám doma zahyne, a klidně ještě před Vánocemi. To určitě nechcete. Také hnědé listy, nebo skvrny na nich, mohou značit nějakou chorobu, či napadení škůdci. Pokud je zabalená v celofánu, nechte si ji v obchodě rozbalit, ať vidíte, zda je zdravá. Také vybírejte takový kus, který ještě není plně rozkvetlý. Poznáte to podle pylu, který bývá usazený na listech. Pokud ji kupujeme a je venku zima, při příchodu ji necháme v chladu, aby měla čas se aklimatizovat. Pokud je z obchodu zabalená, rozbalíme jí. Kořeny jsou citlivé na přísun kyslíku, a celofán jim brání v dýchání, což ji může poškodit. V domě jí vybereme slunečné, ale chladné místo, vydrží nám déle. Je dobré ji zalít.

Jak o ni doma pečovat, aby kvetla co nejdéle.

Hvězda nemá ráda průvan, a kolísání teplot. Nedáváme ji proto blízko dveří, nebo oken. Co se týká světla, tak má ráda světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Ideální teplota je mezi 16 – 20°C. suchý vzduch a vysoká teplota zapříčiňují rychlé uhynutí, nedáváme ji nad radiátory, ani do míst, kde teplota dlouhodobě překračuje 20°C. Nezapomínáme zalévat, aby půda nevyschnula. Zaléváme jednou za 2 dny, pokud půda na povrchu vyschnula. Pozor na přelití, to mohou začít zahnívat kořeny. Po zalití, tedy přebytečnou vodu z misky vylijeme. Nebo můžeme 1x týdně ponořit květináč do odstáté vody, nechat ho tam stát, dokud saje vodu, a pak ho vyjmout. Takto nám vydrží hvězda zalitá přibližně týden.  Hodně světla znamená více květů, a delší dobu krásně barevné listy. Když nám hvězda odkvete, není nutné ji vyhodit. Dále si řekneme, jak prodloužit její život, a jak ji můžeme v domácích podmínkách množit, a dát tak dárek někomu blízkému, komu udělá radost. Nezapomínáme jednou za čas, hvězdu přihnojit, a to tekutým hnojivem.

Další nezbytná péče pro přežití květiny

Když skončí období Vánoc, tak hvězda ještě nějakou dobu kvete. Aby nám vydržela do těch dalších, a nemuseli jsme kupovat novou, je třeba dodržet pár zásad. Hvězda pokvete do února, a do května jí opadají listy. V tomto období zastřihněte boční výhony na délku asi 15 – 20cm, a hlavní výhon zkraťte na délku asi 20cm, nad boční výhon. Uložte na chladné, tmavé místo, a občas zalijte. Květina může být uložena v lehké, mírně kyselé zemině, pH 6,2. na podzim ji zasaďte do květináče, opět do mírně kyselé půdy, a začněte zalévat, a hnojit. Přihnojování stačí 1x za 3 týdny. Když ji dáte do pokoje, zvyšte zálivku a intenzitu přihnojování, tak 1x za 2 týdny. Budete mít na Vánoce krásnou Vánoční hvězdu, aniž byste kupovali novou.

Množení v domácích podmínkách

Vánoční hvězdu si můžete doma i namnožit, a mít dárek pro své nejbližší, nebo přátelé. Nyní vám přinášíme radu, jak to udělat. Na jaře nebo v létě odřízneme odrostlé výhonky, a dáme je do vody. Při teplotě 20 – 25°C nám přibližně za 4 týdny pustí kořeny. Pak stačí tyto výhonky vsadit do květináče, do lehké, mírně nakyslé půdy. Dáváme vždy 2 - 3 výhony, aby v době kvetení vypadala mohutněji. Když vsadíme čerstvě uříznuté výhonky přímo do země, nemusí se ujmout, a bude to trvat mnohem déle. Když výhony řežeme, na řezu roní bílé lepkavé mléko. To je prudce jedovaté. Po zasažení si ihned zasažené místo omyjte vodou. Aby se řez zatáhl, dejte ho pod tekoucí vlažnou vodu. Pamatujte, že hvězda kvete, když nemá světlo. Proto mladou rostlinu klidně i na 14hodin zakryjeme novinami. Tím ji připravíme na nasazení květů. V této době ji neodkrývejte, nepokvete. V dnešní době jsou na trhu kromě jasně červeného kultivaru a druhy, které mají růžové, nebo bílé listy. Takže pokud máte už koupené, zkuste do květináče zasadit různou barvu. Vaše Vánoční hvězda pak bude krásně pestrobarevná.