Na paži se mi dělaly bílé skvrnky, kterým jsem nejdříve nedávala pozornost. Pak jsem ale zjistila, že.

0
(0)

Jan , 28. 05. 2021

Drobné bílé tečky na kůži a malé, načervenalé hrbolky připomínající husí kůži. Zní vám tento popis povědomě? Možná se u vás projevilo onemocnění známé jako keratóza pilaris. Nejčastěji se vyskytuje u teenagerů, není ale výjimkou, že jím trpí i dospělí. Postihuje většinou pokožku paží, občas se ale může objevit i na stehnech, hýždích nebo obličeji.

Po zdravotní stránce se nemusíte bát

Keratóza pilaris je neinfekční onemocnění, které nezpůsobuje žádné závažné problémy, takže jde spíše o estetický problém. Je způsobená nadprodukcí keratinu, který ucpává vlasové folikuly a přispívá k tvorbě drobných pupínků. Pokožka je na dotek hrubá a nerovná. Bohužel neexistuje žádný známý lék, pravidelnou péčí lze ale příznaky významně zmírnit. Někdy kerazóza po čase sama vymizí.

Nutná je především exfoliace pokožky, která pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky epitelu. Tím zabraňuje jejich nadměrnému hromadění, zánětům a pupínkům v důsledku ucpání pórů. Není třeba kupovat drahé kosmetické přípravky, peeling si můžete připravit i doma. Co budete potřebovat?

  • 1 čajovou lžičku medu
  • 1 lžíci kokosového oleje
  • 2 lžíce cukru

Peeling opakujte několikrát týdně

Všechny ingredience smíchejte a směs pak krouživými pohyby nanášejte na pokožku. Po krátkém působení umyjte. Cukr se postará o exfoliaci, med pokožku vyživí a navíc má protizánětlivé účinky. Kokosový olej rovněž působí protizánětlivě, má antibakteriální účinky a pokožku změkčuje. Peeling aplikujte čtyřikrát týdně.

Jiný recept radí smíchat 3 lžíce mořské soli a 2 lžíce panenského olivového oleje. Účinek bude podobný jako u předchozí směsi. Účinný peeling vytvoří i krém s kyselinou mléčnou smíchaný s cukrem. Ten nechte působit asi patnáct minut. Důkladně pokožku vyživí a hydratuje. Pokud jsou pro vás sůl nebo cukr příliš hrubé, zkuste smíchat ovesné vločky s trochou mléka. Poslední možností je smíchat obyčejnou sůl s jedlou sodou a naředit trochou vody, aby vznikla pastovitá konzistence.

Vhodné jsou i masky a zábaly

Čas od času si dopřejte i jednoduchý zábal nebo masku. Nejjednodušší je namočit vatový tampon do jablečného octa, postižené místo s ním otřít a nechat zaschnout. Pak ocet smyjte a namažte kokosovým olejem. Podobným způsobem můžete na pokožku nanášet i jogurt, který díky kyselině mléčné pomáhá odstraňovat odumřelé buňky. Jogurt nechte působit alespoň patnáct minut.

Velmi silný protizánětlivý účinek má pasta vytvořená z několika tablet aspirinu rozpuštěných ve vodě. Stačí ji každý týden rovnoměrně nanést na pokožku a nechat deset minut působit. Pokud máte rádi koupel, obohaťte ji o vitamín E. Ten zakoupíte nejčastěji ve formě tobolek jako doplněk stravy. Obsah tří tobolek vytlačte do vlažné vody a namočte do ní postižená místa, zanechá vaši pokožku hebkou a hladkou. Nezapomeňte vždy nakonec pokožku promazat olejem lisovaným za studena.