Už nikdy je nevyhodíte! Kukuřičné vlasy pomohou s ledvinovými kameny, hubnutím i po mrtvici

0
(0)

Tomáš , 28. 06. 2021

Vyhazujete při domácí přípravě kukuřice listy a vlasy z klasů obilek? V dřívějších dobách se tyto odpadní materiály sušily, často se z nich vyráběly různé figurky, postavičky nebo jiná rustikální výzdoba. Kukuřičné vlasy se používaly nejen pro ozdobu, ale lidé je využívali v rámci lidové medicíny na léčbu různých neduhů během celého roku. Nasušené vlasy totiž vydržely až do dalšího roku. A s jakými potížemi si umí poradit? 

Léčivka s močopudnými účinky

Kukuřičné vlasy mají trpkou chuť, protože obsahují silice, třísloviny a fytosteroly. V lidovém léčitelství jsou ceněné pro detoxikační a močopudné účinky, jsou účinné při čištění krve a zmírnění bolestí. Zklidňují také trávení a snižují krevní tlak a hladinu cukru v krvi. V kosmetice se používá pro uklidnění pokožky a pro posílení vlasů. Vhodné je sbírat vlasy v průběhu července a srpna, usušit ve stínu ve slabé vrstvě a schovat do zásoby na celý rok v uzavíratelné skleněné nádobě.

Čaj proti ledvinovým kamenům

Do hrnku s 200 ml vařící vody dejte 2 lžíce kukuřičných vlasů, přikryjte keramickým talířkem a nechte 15 minut louhovat. Poté pijte po lžíci každé dvě hodiny. Kúra by měla trvat ideálně 2-3 měsíce pro odstranění potíží s ledvinovými kameny.

Při hubnutí

Pro redukci váhy opět připravte odvar z kukuřičných vlasů a pijte neslazený dvakrát denně po obědě a večeři, čaj působí nejen močopudně, ale také lehce projímavě.

Při otocích

Kukuřičné vlasy skvěle působí na odvodnění organismu, při přílišném zavodnění nebo otocích pijte 2-3 hrnky čerstvého čaje po malých dávkách.

Při bolestivých menstruačních křečích

Kukuřičné vlasy obsahují vitamíny K a E, které přispívají ke snížení menstruačních potíží, křečích nebo poruchách krvácení, nadto jsou ideální při menopauze, kdy pomáhají se změnou nálad nebo návaly horka. Čaj z 1 polévkové lžíce sušených kukuřičných vlasů pijte po malých dávkách během dne, nepřekračujte 2 šálky denně.

Pro rekonvalescenci po mrtvici

Kukuřičné vlasy přispívají také k regeneraci těla a mozkových funkcí, je proto vhodné po cévní mozkové příhodě pít 1-2 šálky čaje z kukuřičných vlasů.