Každý rok jsme měli úplně rozvrtanou zahradu od krtků. Pak ale manžel přišel s šetrným řešením.

0
(0)

Dalibor , 21. 05. 2021

Krásné a roztomilé zvíře, které je ovšem pro zahradu pohromou. Krtkovi je jedno, zda nám rozryje zahradu u květin, zeleniny či jinde. Jeho zálibou je rozrytí celé zahrady. Naučte se, jak správně a efektivně krtka vyhnat ze zahrady ven.

Malé upozornění

Co je nejhorší? Že je krtek chráněné zvíře, takže mu jednoduše nesmíte ublížit. Musíte ho pouze lapit a odnést nebo jednoduše vyhnat či vypudit ze zahrady. Vyzkoušejte několik způsobů, které vám mohou pomoci.

Hluk krtci nesnesou

Krtek nesnese hluk, takže bude jistě ideální, když necháte běhat děti po zahradě nebo se vy sami po zahradě několikrát denně projdete. Vytváříte tak vibrace, kterých se krtek bojí. Také si můžete koupit plašič krtků. 

Nasaďte psa

Nejlépe loveckého psa, ale celkově psi nemají rádi krtky. Psi štěkají, doráží, ale také rozhrabávají krtince, takže pokud bude váš pes každý den na zahradě, krtci se vašemu pozemku vyhnou obloukem. A kočky působí stejně jako psi. Také dokáží rozhrabat krtince a svými dlouhými packami se mohou snažit krtka vytáhnout.

Přijde vhod i kávová sedlina

Milujete kávu a děláte si zrovna tu tureckou? Výborně, sedlinu rozhodně nevyhazujte, ale použijte ji na krtky. Káva vylučuje silné éterické oleje, takže pro krtky jsou tyto vůně opravdu odpudivé. Na každý krtinec v zahradě nasypte hrnek kávové sedliny a promíchejte ji s hlínou co nejhlouběji.

Použijte vše, co silně voní

Například takový česnek, bazalka, lák z okurek, ocet, můžete zkusit nalít do krtince. Nalijte suroviny do každého krtince, ale ne jednou, pravidelně. Uvidíte, že tyto pachy krtka donutí utéct pryč ze zahrady. Upozorňujeme ještě podruhé, nestačí vůně aplikovat jednou, musíte vícekrát.

Na pomoc vezměte hrábě

Jakmile se na zahradě objeví kopečky od krtků, vezměte na pomoc hrábě a veškeré hromádky srovnejte se zemí. Krtkovu noru zasypete, takže krtkem bude hloubit tunel dále, dělejte tak pravidelně každý den, buďte trpěliví.