Krevní sraženiny zabijí tisíce lidí každý den: Jak zjistit, zda se v těle nějaká nachází?

0
(0)

Dalibor , 27. 01. 2020

Krevní sraženina nebo jinak nazývaná i trombóza, je tichá hrozba, která číhá v tělech některých lidí a může se stát mrknutím oka smrtelnou.

Navzdory své obrovské nebezpečnosti často zůstává oproti jiným zdravotním hrozbám v podstatě bez povšimnutí a publicity, kterou by si zasluhovala.


Média se často zaměřují na onemocnění srdce, cukrovku, rakovinu či obezitu. Riziko trombózy však postihuje stejně muže i ženy, mladých či starých.

Počet náhlých úmrtí způsobených krevními sraženinami přitom převyšuje kombinaci počtu úmrtí výše uvedených onemocnění.

Co jsou to krevní sraženiny


Jde o medicínský stav, kdy se vytvoří shluky červených krvinek v žilách kdekoliv na těle, obvykle v nohách.

Nebezpečí vzniká tehdy, když se taková sraženina odtrhne a krví putuje do jiných částí těla. Když se dostane do plic, hovoříme o plicní embolii. Ta může být v okamžiku smrtelná.

Krevní sraženina s projevuje například otokem a bolestí postižené oblasti těla, ale jsou případy, kdy nemusí mít žádné příznaky.

Pokud se však znovu dá do pohybu a přemístí se do plic, má potenciál se rychle stát ohrožením života, a to bez žádného varování.

Kdo má zvýšené riziko krevních sraženin?


Trombózou je každý rok na světě postižených přes 2 miliony lidí a většina si to ani jen neuvědomuje. Z nich umře každý desátý člověk na komplikace, které toto onemocnění způsobuje.

Nejvíce jsou krevními sraženinami ohroženy následující skupiny lidí:

  • Ženy, které užívají hormonální antikoncepci
  • Těhotné ženy a ženy 6 až 8 týdnů po porodu
  • Každý, kdo má omezený pohyb delší dobu (včetně hospitalizovaných, pracujících v kanceláři, dlouho cestující v letadle, autě či hromadné dopravě)
  • Lidé s rodinou anamnézou plicních embolií
  • Lidé užívající léky, které ovlivňují srážlivost krve
  • starší lidé
  • Ženy po menopauze
  • obézní lidé
  • kuřáci

Jak zjistit, že můžete mít v těle krevní sraženinu


Někteří lidé si mohou vytvořit krevní sraženinu, aniž patřily do některé z výše uvedených rizikových skupin. Proto je důležité znát příznaky trombózy.

Pokud zaznamenáte na sobě některý z následujících symptomů, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, aby vám byly provedeny příslušné testy.

Křeče v nohách nebo v rozkroku
Když pocítíte náhle křeče, které nelze vysvětlit například namáhavým cvičením nebo nutriční nedostatečností, příčinou může být krevní sraženina v žíle.

Tento stav vyžaduje odborné vyšetření.

Otok jedné nebo obou nohou
Jak jsme již uvedli, k trombóze nejčastěji dochází v jedné z nohou. Někdy ale postihuje i obě končetiny najednou.

Když pocítíte náhlý otok a znecitlivění v nohách, přičemž vám nohy obvykle neotékají (jako například při cukrovce nebo onemocněních ledvin), vyhledejte pomoc lékaře. Může jít totiž o komplikaci trombózy.


Bolesti v hrudi nebo potíže s dýcháním
Bolesti v hrudníku jsou jedním ze sedmi typů bolestí, které byste nikdy neměli ignorovat. Jsou také jedním z deseti projevů přicházejícího srdečního infarktu.

Když se krevní sraženina oddělí a cestuje krví do plic, tam může velmi rychle vyvolat smrtelnou plicní embolii.

Proto, pokud pocítíte bolest v hrudi nebo se vám těžko dýchá, okamžitě volejte záchranku, abyste předešli srdečnímu infarktu nebo plicní embolii.

Je lepší se mýlit než to ignorovat a riskovat úmrtí.

Vykašlávání krve
Dalším příznakem trombózy v stádiu plicní embolie je vykašlávání krve. To však obecně je něčím, co si vždy vyžaduje lékařskou pozornost.

Vykašlávání krve může být sice způsobeno více druhy onemocnění, ale vždy je důležité vyloučit krevní sraženinu, protože ta na rozdíl od ostatních případů představuje akutní ohrožení života.

Při trombózách hraje čas vždy klíčovou roli.

Jak se zbavit krevní sraženiny


Krevní sraženiny není možné se jednoduše zbavit v domácích podmínkách pomocí nějakých bylinek nebo potravin. Existují však léky a medicínské postupy, které to dokážou.

Proto, pokud máte podezření na krevní sraženiny, je vždy důležité jít s tím k lékaři, který doporučí další postup.