Na nohou se mi dělaly modřiny. Až doktor mi řekl, že se jedná o krevní sraženiny, které mohou být nebezpečné.

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2021

Věděli jste, že trombóza neboli krevní sraženina, která se může objevit uvnitř žíly nebo tepny, není nic, co by se mělo brát na lehkou váhu? Může totiž nadělat velké potíže buď přímo v místě svého vzniku, nebo pokud se uvolní a začne cestovat krevním řečištěm až do místa, kde se zachytí v užší cévě – bohužel jde často o místo v mozku nebo v plicích. Tomuto jevu se říká embolie a není to nic, co by chtěl člověk zažít. Jaké jsou ale předpoklady vzniku trombózy a na co si dát pozor?

Jak může vzniknout trombóza?

Každý z nás se ještě na základní škole učil o důležitém procesu zvaném srážení krve. Ten je životně důležitý, neboť zabraňuje tomu, aby člověk při sebemenším poranění vykrvácel. Jak ale může vzniknout trombóza, a ještě navíc někde uvnitř cévy? Existuje trojice faktorů, jejichž kombinace může trombózu zapříčinit. Zaprvé je to krev, která je náchylná ke srážení. Při tom může nastat u člověka i zpomalení až nepohyblivost krve v krevním řečišti. Děje se tak třeba při dlouhém sezení např. v letadle. K tomu se přidá poškození vnitřní výstelky cév a problém je na světě. K takovému poškození může dojít při zánětu žil, dlouhodobém kouření nebo neukočírované cukrovce.

Naslouchejte signálům těla

Buďte na sebe opatrní a všímejte si signálů vašeho těla. Na pozoru byste měli začít být, pokud se u vás objeví silná bolest nebo otok dolní končetiny. Kůže může být na daném místě teplejší nebo se u ní mohou vyskytnout změny barvy, jako je zblednutí, zčervenání nebo zmodrání. Trvalé skvrny na kůži na nohou (zejména po úrazu nebo chirurgickém zákroku) nejsou celkově dobrým znamením. Pokud si jich všimnete, měli byste se okamžitě poradit se svým lékařem.

Vážnou situaci řešte ihned

Již velice vážnými signály jsou náhlá dušnost nebo nepřiměřeně rychlé dýchání, silná bolest na prsou, náhlý kašel bez zjevné příčiny, který může být spojen s vykašláváním krve. Toto jsou příznaky plicní embolie. Srdeční infarkt může signalizovat bolest na prsou formou nepříjemného tlaku, spojeného s pocitem dušení. K tomu je možné pociťovat nadmírné pocení, nevolnost, zvracení nebo závrať. Mrtvice se projevuje naopak slabostí nebo náhlou necitlivostí obličeje, paže nebo dolní končetiny. Často se tomu děje jen na jedné straně těla. Následuje obtížná artikulace, zmatenost, zhoršené vidění. V těchto případech ihned volejte číslo 155.