Krásný trávník od jara do podzimu? Tajné triky, aby vám ten váš záviděli všichni sousedé!

0
(0)

Tomáš , 28. 06. 2021

Po jarním oteplení a vydatných deštích nastává koncem května a začátkem června období pravidelného sečení trávníků. Každý víkend až do podzimu je slyšet ze zahrad na venkově zvuk sekačky, která zdolává hustý porost. Tedy, právě jen někdy. V letních měsících totiž najednou trávník nevypadá v nejlepší kondici, může být bledý nebo dokonce zrezavět, objevují se vypelichaná kola. Co dělat jinak, aby trávník vypadal jako na golfovém hřišti?

Mulčování během sečení

Jak docílit toho, aby tráva byla vyživená a půda v podrostu se příliš nevysušovala? Při prvních sečích je vhodné nastavit sekačku bez použití zásobníku na trávu a nechat trávník mulčovat. Výška sečení by neměla být menší než 2,5-5 cm s ohledem na terén. Zbytky rozsekané trávy udržují mezi stébly vlhkost, k tomu zabraňují pronikání vzduchu, ale současně nedochází oddělením stébel od podrostu k plesnivění kořenů. V případě, že je tráva příliš vysoká, nesekejte ji na minimum, ale snižujte její výšku postupně.

Zavlažování trávníku

Už při prvních dnech letních teplot začíná trávník trpět, je proto vhodné kropit zeleň pravidelně. Nejvhodnějším časem pro zálivku je večer, aby byla ztráta z odpařování co nejmenší, protože noci jsou chladnější. Navíc je důležité kropit důkladně, aby se voda dostala až ke kořenům. Podle zahradníků je to přibližně objem vody 15-20 mm u běžné půdy, u jílovité kolem 40 mm. Zalévejte hned 5. nebo 6. den po sečení.

Hnojení

Tráva potřebuje hnojit stejně jako jiné rostliny na zahradě. Vhodné je rozsít hnojivo a kúru opakovat každé 2-3 měsíce včetně letních měsíců. K tomu je vhodné trávník prokypřit pomocí rozdrcených skořápek z vajíček nebo použít jiná přírodní hnojiva.

Odstranění mechů a plevele

K odstranění mechu můžete použít hrábě či vertikutátor nebo jej na menších plochách odstranit ručně stejně jako ostatní plevel, případně zakoupit přírodní herbicidy, které se používají přesně dle návodu k použití.

Dosévejte trávník

Jakmile si všimnete ohraničených a vypelichaných míst, okamžitě tuto plochu ohraničte pomocí dřívek a zasejte travní semena, aby mohl vzejít nový trávník.

Jak na zahnědlé skvrny a houby

Zahnědlé skvrny vznikají při špatně provzdušněné půdě a malém odtoku vody, kdy v ní trávník stojí. Voda napomáhá rozvoji mechů i hub, je dobré půdu provzdušnit, zahnojit a při každoročních obtížích použít fungicid hned z jara. V případě, že se hnědé skvrny objevují nadále, zkuste vykopat dané místo a zjistit, zda se pod kořeny trávy neskrývají larvy brouků, v tom případě použijte diazinon, isofephost nebo chlorpyrifos.