Koronovirus! Domácí zvířata jsou náchylná ke infekci: Jak chránit sebe a svého domácího mazlíčka

0
(0)

Dalibor , 21. 03. 2020

Domácí zvířata jsou náchylná ke koronavirové infekci. Jak chránit své domácí mazlíčky, řekl profesor a děkan fakulty Bioinženýrství a veterinárního lékařství na Donské státní technické univerzitě Alexej Jermakov.

„Domácí zvíře se může nakazit koronavirem, ale ne všemi jeho druhy. Pokud mluvíme konkrétně o Covid-19, který zahájil současnou pandemii, pak tento virus pro domácí mazlíčky nebezpečný není,“ řekl profesor.

Rovněž poznamenal, že pro člověka není „zvířecí“ koronavirus nebezpečný. Typy virů dokonce patří do různých podrodin.

 

Mezi lidmi nyní cirkuluje beta-koronavirus a psí a kočičí viry patří do alfa podrodiny koronavirů.

 

Podle profesora je však přijímat preventivní opatření stále nutné. Je třeba věnovat pozornost doporučením Světové veterinární asociace. Pokud má osoba příznaky nemoci, musí být izolována nejen od lidí, ale také od domácích zvířat.

„Je to kvůli skutečnosti, že nový koronavirus je stále málo prozkoumán. Vakcíny existují pro druhy, které jsou známé pro vědu. Proto je velmi důležité očkovat domácí zvířata. Navíc jsou dnes všechny vakcíny multivalentní, to znamená, že chrání před několika možnými chorobami najednou,“ uvedl profesor.


Odborník poznamenal, že druh koronaviru, který je nebezpečný pro psy, neohrožuje kočky a naopak. Pro člověka jsou zvířata nebezpečnější jako nositelé jiných známých chorob, jako je vzteklina. V rámci prevence doporučuje profesor také vyloučit kontakt mezi domácím zvířetem a člověkem a divokými zvířaty, která nejsou očkována.


S tím souvisí i nekonzumování masa z divokých zvířat.

 

Vědci se domnívají, že virus, který způsobil epidemii, se mezi lidmi rozšířil kvůli čínské tradici konzumace masa z volně žijících zvířat, včetně těch nezpracovaných.

 

Covid-19

Úřady ČLR 31. prosince 2019 informovaly Světovou zdravotnickou organizaci o případech neznámé pneumonie ve Wu-chanu v centrální části země (provincie Chu-pej). Odborníci zjistili původce choroby – nový typ koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci mezinárodního významu a dala chorobě oficiální označení Covid-19. Dne 11. března pak generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) informoval o vyhlášení pandemie Covid-19.
K dnešnímu dni se ve světě koronavirem nakazilo přes 248 tisíc lidí, 10 048 pacientů na nemoc zemřelo a 88 471 se z ní vyléčilo.