KORONAVIRUS a jak snížit riziko nakažení

0
(0)

Dalibor , 20. 03. 2020

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekcí. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Zasahuje Nejčastěji horní a dolní dýchací cesty.

 

Po týdnu od nakažení se projevuje nemoc Horecký, které neustupuj (MOHOU být i bolesti svalů a kloubů, kašel).

 

Rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a respirační Potíže, trpí infekcí koronaviru! V případě, že máte obavy o svůj zdravotní stav Související s novým koronavirem obraťte se telefonicky na Svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, kde uvedou informace týkající dalším postupu.

Koronavirus


Jedná se o jakýkoli virus patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrn označení pro čtyři čeledi Viru, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s ruzne stoupají závažnosti. U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (kašel, teploty, dýchací Potíže), ale i závažnější nemoci (SARS, MERS). Název je odvozeninám od uspořádání povrchových struktur lipidového obalu víru ve tvaru sluneční korony. Nový typ koronaviru - SARS-CoV-2 se objevil poprvé v prosinci 2019.

Vědci dokázali popsat doposud jeho genetickou strukturu a na jeho výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus zpusob, dostalo označení pro COVID-19.

 

Mezi rizikové skupiny patří hlavně seniory, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

 

Jak snižuje riziko nakažení koronavirem

  • myje ruce mýdlem nebe používat antibakteriální gel s obsahem alkoholu
  • Při kašli a kýchání zakrývat nos a ústa nejlépe jednorázovým kapesníkem
  • vývary se úzkému kontaktu s osobami, které mají příznaky nachlazení nebo chřipky
  • dbát na tepelnou úpravu masa a vajec
  • Při kontaktu s volně žijícími či hospodářských zvířaty používat ochranné pomůcky