Manžel udělal "jahodník" ze starých PVC trubek, které zbyly ze stavby. Nejlepší možnost pěstování jahod.

0
(0)

Tomáš , 14. 07. 2021

Pokud se chcete věnovat pěstování jahod ve velkém, ale nemáte na něj ve skleníku dostatek místa, určitě vás zaujme nápad šikovného kutila-zahrádkáře. Horizontální konstrukce z PVC trubek zmenší plochu, na které lze jahody pěstovat, aniž by došlo ke ztrátě výnosnosti. Nezabírá téměř žádné místo a je snadno přenosná, což znamená, že jahody můžete snadno přemístit na nové stanoviště, pokud jim to stávající nevyhovuje.

Potřebovat budete dva průměry trubek

Potřebovat budete kanalizační PVC trubky s průměrem 15 cm, dále PVC trubky o průměru 3–4 cm a koncové uzávěry a dva koncové uzávěry na každou z trubek. Také se vám bude hodit kousek hadice pro odtok vody, čerpadlo s časovačem kvůli samozavlažování, keramzit, vrták a pilku, případně další nářadí podle vlastního uvážení.

Než se pustíte do výroby konstrukce, rozvrhněte si její tvar a velikost. Vyberte slunné stanoviště, trubky můžete upevnit i na plot. Pokud se rozhodnete vytvořit opravdu velký komplex, budete potřebovat podporu pro trubky. Měla by být dostatečně silná, protože dvoumetrová trubka naplněná půdou může vážit až 25 cm. Konstrukce může mít tvar pyramidy nebo jednoduchých vidlic.

Užší trubku provlékněte skrz širší

Nejprve do širší trubky vyřízněte několik otvorů o průměru 10–15 cm ve vzdálenosti 15 cm od sebe. Do tenké trubky vyvrtejte po celé délce několik menších otvorů. Obalte ji geotextilií a zajistěte drátem, aby nepadala. Do koncových uzávěrů vyvrtejte otvor stejně velký, jako je průměr užší trubky. Na dno širší trubky nasypte asi 2 cm hlíny. Pak otvory provlékněte tenčí trubku a zasypte hlínou.

Připojte k tenké trubce hadici s časovačem, na druhé straně navlékněte hadici pro vypouštění přebytečné kapaliny. Tímto způsobem bude docházet k pravidelné a správné zálivce. Pokud chcete ušetřit část nákladů, nemusíte vnitřní potrubí pro zalévání instalovat, ušetří vám ale spoustu práce, kterou byste měli s ručním zaléváním. Koncové uzávěry můžete nahradit dřevěnými kolečky.

Zasaďte jahody a umístěte je na slunné místo

Když je vše připravené, vyhlubte do hlíny dolíky, sazenice jahod namočte na několik hodin ve stimulátoru kořenů, a poté je zasaďte. Nově vysazené jahody zalévejte jednou denně a první týden je lehce zastiňte před přímým slunečním zářením. Jahody pěstované v trubkách mají řadu výhod. Nejsou utlačované plevelem a jsou spolehlivě chráněné proti škůdcům lezoucím po zemi. Navíc vám ušetří spoustu místa a jahody pak plodí čistší ovoce, protože se plody nedotýkají země.

Na druhou stranu půda v potrubí rychleji vysychá a vyčerpává se. Jednou za dva týdny je proto hnojte roztokem komplexního hnojiva a při prvních známkách onemocnění odstraňte postižený keřík a půdu zpod něj. S přicházejícími nízkými teplotami jahody zabalte do 2–3 vrstev textilní folie. První sezona takového pěstování nebývá nejsilnější, ale s dalšími roky úrody přibývá.