KONEČNĚ DOBRÉ ZPRÁVY: Lék českého vědce na koronavirus zabral u prvního pacienta v Praze!

0
(0)

Dalibor , 27. 03. 2020

Lék remdesivir zabral u vážně nemocného pacienta s koronavirus ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a odpojili ho od umělé plicní ventilace.
 

Pacient, který jako jediný v Česku dostává kvůli onemocnění COVID-19 experimentální lék Remdesivir, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve.

 

Jeho stav se po podání čtvrté dávky léku zlepšil, ale je dále vážný. "Situace se vyvíjí pozitivním směrem," řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

"Stav taxikáře se zlepšil natolik, že mohl být odpojen od přístroje ECMO," řekla v pátek ráno mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

"Lék remdesivir mohl významně přispět k léčbě toho pacienta, ale až další dny a hodnocení dalších nálezů ukáží, nakolik to urychlí rekonvalescenci," uvedl ošetřující lékař nemocného Martin Balík.

"Zřejmě nám ten lék mohl pomoci, ale tak jak vidíte, že se uzdravují pacienti bez Remdesiviru, nemáme v tom naprostou jistotu," řekl Balík.

Přístroj ECMO zabezpečuje mimotělní okysličování krve a pacient ho už nepotřebuje. Nadále však zůstává na plicní ventilaci.

Přečetli jste si článek až do konce? Zaujal Vás? Potom můžete práci redaktora odměnit tím, že dáte článku na Facebooku lajka nebo jej budete sdílet děkujeme.