Konec plomb a výplním! Vědci vyvinuli převratnou novinku na regeneraci zubů

0
(0)

Jan , 24. 03. 2020

Člověku vyrostou v průběhu života zuby pouze dvakrát - nejprve jsou to mléčné zuby a po nich následují trvalé nebo "dospělácké" zuby. Toto bylo odjakživa považováno za neoblomný fakt života.

I přesto, že zuby jsou nejtvrdšími kostmi v našem těle, miliony lidí po celém světě zažívá v dospělosti erozi a postupnou ztrátu zubní skloviny.


Co je zubní sklovina a proč se kazí


Zubní sklovina je tkáň na povrchu zubu, které je z 95% tvořeny anorganickými minerály a její funkcí je chránit povrch zubu.

K její erozi a následné ztrátě dochází zejména v důsledku vzniku zubního kazu a také v důsledku působení některých kyselin, které se nacházejí ve stravě a nápojích.

Tkáň, ze kterého sestává zubní sklovina, je však jiné než tkáně, které najdeme například v kostech, svalech či pokožce. Když se zubní sklovina už jednou vyvine, buňky, které byly při její tvorbě potřebné, okamžitě odumírají.

To znamená, že když zubní sklovina začne erodovat, když se z ní odlomí nebo se začne tříštit, sama od sebe se už nikdynedokáže přirozeným způsobem regenerovat.

Týmu čínských vědců se však nedávno podařilo vyvinout speciální roztok, díky kterému je možné obnovit přirozený proces obnovy tvrdé vnější vrstvy v případě poškozené zubní skloviny.

Tento obdivuhodný proces obnovy zubní skloviny je vyvolán látkou, která imituje přirozený proces mineralizace, ve kterém dochází k tvorbě vnější ochranné vrstvy zubů.

Podrobný popis této metody byl začátkem září 2019 zveřejněný ve vědeckém žurnálu Science Advances. Z tohoto popisu vyplývá, že aplikováním výše zmíněného roztoku dochází k obnovení procesu biomineralizácie.

V procesu biomineralizácie buňky známé jako ameloblasty vylučují jistý typ proteinu, který se nakonec přemění na zubní sklovinu.

Jinými slovy, tento nově vyvinutý roztok ve formě gelu je schopen nastartovat proces sebeobnovy zubní skloviny.

Obr .: Na těchto fotografiích pořízených elektronovým mikroskopem vidíme, jak dochází k sebeobnovy zubní skloviny lidského zubu po 6, 12 a 48 hodinách od nanesení nově vyvinutého roztoku. Modrou barvou je označena původní sklovina, zelenou barvou je označena již obnovena zubní sklovina. Fotografie: Univerzita Zhejiang / Science Advances

Nový převratný objev vědců


Tým vědců působících na lékařské fakultě na univerzitě Zhejiang (Če-ťiang) v Číně provedl sérii experimentů, při kterých se pokusili smíchat dva minerály nacházející se v zubní sklovině - vápník a ionty fosfátů.

Tyto dva minerály byly přidány do roztoku alkoholu, ve kterém byly smíchány spolu s ještě další organickou sloučeninou, trimethylamin. Když byl roztok připraven, nanesli ho na zuby s poškozenou zubní sklovinou.

Použitím tohoto výjimečného gelu se vědcům podařilo během 48 hodin vytvořit přibližně 3 mikrometry tlustou vrstvu nové zubní skloviny.

Tato nová revoluční metoda je v oblasti medicíny považována za největší objev roku 2019. A není se co divit. Experimenty v minulosti, v nichž se vědci pokoušeli obnovit erodované a poškozenou zubní sklovinu se nepovedly.

 

Příčinou těchto nezdařených experimentů je velmi komplexní, krystalická struktura zubní skloviny, kterou se vědcům v laboratorních, umělých podmínkách zatím ještě nepodařilo vytvořit.

Vyjádření vědců


Vědci ve zprávě ze svého výzkumu uvádějí:

"V našem experimentu se potvrdilo, že důmyslně vyvinut a připraven materiál, který sestává ze shluků iontů fosfátů a vápníku, lze použít k vytvoření tenké vrstvy, jakéhosi podkladu pro vznik nové zubní skloviny.

Tato tenká vrstva slouží jako prekurzor, který je východiskem pro epitaxiální růst krystalické struktury apatitu zubní skloviny.

Tento proces je věrnou imitací biomineralizácie krystalických amorfních vrstev, kterou lze pozorovat při tvorbě tvrdých struktur a tkání v přírodě. "

Tým vědců doufá, že po takovém úspěšném testování jejich nové metody se jim ji podaří do roku, ale nejpozději do dvou, otestovat už na zubech skutečných pacientů zubních ambulancí.

Zhaoming Liu, odborník v oblasti biomimetiky, vědec zabývající se strukturou materiálů a spoluautor výše uvedeného experimentu, se v článku na internetovém portálu Sky Newsvyjadril:

"Zubní sklovina, kterou dokážeme vypěstovat pomocí naší nové metody, má téměř stejnou strukturu a mechanické vlastnosti jako původní zubní sklovina.

Doufáme, že jednoho dne se nám podaří prosadit používání naší metody v takovém rozsahu, že stomatologové při ošetřování a hlavně při obnovování růstu zubní skloviny nepomyslí už na žádnou jinou metodu.

Naším cílem je, aby se v stomatologii už úplně přestali používat plomby a zubní výplně, které obsahují zcela odlišné materiály, než jaké se původně nacházejí v zubech.

Pokud vše půjde bez problémů, tak je možné, že naše nová metoda by se mohla začít zavádět do praxe v horizontu jednoho až dvou let."

 

Léčiva a produkty, které se používají k prevenci proti erozi zubní skloviny a vzniku zubního kazu, jsou v prodeji dostupné již dnes.

 

Tato nová metoda je však převratná v tom, že jejím prostřednictvím bude pravděpodobně možné zcela odstranit zubní kaz či dokonce obnovit růst chybějící části zubu. Je jasné, že taková účinná metoda je zároveň i stoprocentní prevencí před vznikem zubního kazu.

Závěr


Chef Haifeng, mimořádný profesor působící na fakultě biomedicínského inženýrství na Pekingské univerzitě, však upozorňuje na to, že dokud tato nová metoda nebude ještě řádně otestována a následně uvedena do stomatologické praxe, stále bychom měli velmi pečlivě dbát o zdraví našich zubů a ústní dutiny.

Profesor Haifeng k tomu poznamenává:

"Prevence je vždy tou nejlepší léčbou. Nikdy bychom neměli čekat, dokud se objeví nějaké problémy. Naše zuby jsou zázračným dílem přírody.

A žádná umělá náhrada se svou strukturou nikdy nepřiblíží takové dokonalosti, jakou najdeme jen u původních zubů. "