Konec domácích zabijaček? Nové nařízení EU, které pokutuje domácí zabijačku až ve výši tisíce eur

4.8
(75)

Tomáš , 08. 07. 2019

Mnoho lidí bude čelit vysoké pokutě za něco, co je pro ně po celý život velmi běžné. Je to téma domácí zabijačky, které není ve městech obvyklé, ale spíše tuto tradici znají lidé na vesnicích. Mnoho jedinců krmí prase po celý rok a poté ho zabijí. Celé prase se zpracovává a vaří se vyhlášené pochoutky.

Pokuta za zabijačku

Pokuty jsou samozřejmě poměrně velmi vysoké. V případě, že by se jednalo o pár eur, drtivá většina by to pravděpodobně riskovala. Výše pokuty může být až 1 000 EUR. Pro nás to znamená až 26 000 korun za nelegální zabijačku.

Kdo toto nařízení vydal?

Mnoho z nos tato možnost nejspíš napadne. Toto rozhodnutí plyne z podnětu Evropské Unie. Díky tomuto nařízení mohou být tradiční zabijačky na vesnici minulostí. Jednotlivci nebudou smět tuto činnost provádět a maso si budou muset nakoupit v obchodě. 

Nový zákon

Jaké je znění nového zákona, který jednotlivci považují za hrozný? Měla by být rozdělena do dvou částí.
Začneme se závazkem hlásit domácí zabijačku a to nejméně 2 den předem.
Hlášení by mělo být možné tváří v tvář, ale navíc telefonicky, poštou nebo tištěné. Kdo nenahlásí zabijačku, hrozí mu velký problém. 
I přesto, že zabijačku nahlásíte, musíte úřadům dodat určité výsledky testů, že vepřové maso není závadné. To vyžaduje přísné kontroly. 

Druhá část zákona řídí, jak bude zabijačka vykonána. Podle nové směrnice musí být vidět, že stvoření nebude před porážkou vystaveno úzkosti, strachu nebo utrpení. Je důležité využít hmatatelnou techniku, často spojenou se základním šokem zvířete.
Kdo se zabijačky někdy účastnil, dobře ví, že prase běhá a často kvílí a v tu chvíli vás prase ohrožuje vysokou pokutou, protože kdo ohodnotí míru stresu? 

Konec zabijaček?

Zda tento zákon způsobí, že zabijačky na vesnicích vymizí se teprve uvidí. Každopádně organizace této události bude velmi složitý a organizátorům zabijačky budou hrozit velké pokuty ze všech stran.