Kompletní návod, jak snadno odstraňovat bradavice a kuří oka

0
(0)

Dalibor , 24. 12. 2019

Bradavice! Och, ty jsou ale ošklivé a zahanbující! A přitom se ani nemusíte dotknout ropuchy, abyste je dostali.

Každý, kdo měl někdy bradavice nebo kuří oka ví, jak těžké je se jich zbavit. V našem dnešním článku vám nabídneme tak domácí kúry, jakož i standardní lékařské způsoby pro jejich odstranění.

Jde o poměrně obsáhlý článek, ve kterém se postupně budeme věnovat následujícím oblastem:

 • Příčina tvorby bradavic a kuřího oka
 • typy bradavic
 • Léčba: Jak odstranit bradavice a kuří oka
 • Tipy na prevenci
 • naše doporučení

Příčiny, proč se tvoří bradavice a kuří oka

Bradavice jsou způsobovány jediným virem, ze kterého ale existuje několik kmenů. Jde o lidský papiloma virus, označovaný také zkratkou HPV.

Tento virus je jedním z nejrozšířenějších ve světě. Je jím nakažených až 40% světové populace. Jelikož tento virus přímo zapříčiňuje výrůstky na kůži, často se nazývá i bradavičnaté virus.

Ačkoliv genitální bradavice jsou nejznámějším onemocněním způsobovaným tímto virem, dá se říci, že téměř všechny nové výrůstky na kůži jsou způsobovány právě HPV virům.

Rozdíl je v podkmenem, z nichž každý vytváří bradavice na jiné části těla. Může se jednat o běžné, plantar (na rukou a nohou), ploché nebo genitální bradavice.

Běžné bradavice způsobují kmeny 2, 4 a 7. plantar bradavice v oblasti nohou jsou výsledkem působení kmene 1. Ploché bradavice jsou zapříčiňovala HPV kmeny 3 a 10.

No a nakonec genitální bradavice jsou výsledkem přítomnosti některého z více než 30 dalších kmenů lidského papiloma viru.

Co to bradavice vlastně jsou?

Bradavice jsou v podstatě viry žijící v kůži a vyživovány cévami, které jim prostřednictvím krve přivádějí všechny potřebné látky pro život.

To je také důvodem, proč jejich odstranění bývá často poměrně bolestivé. Tyto výrůstky jsou totiž navázány na cévní kapiláry a pevně zakořeněné v kůži.

Pokud se na ně pozorněji zadíváte, spatříte v jejich středu malé černé tečky. Uvedené tečky jsou vlastně sraženy krevní cévy, které bradavice vyživují.

K šíření bradavic dochází tehdy, když nenakažených část pokožky se dostane do kontaktu s nakaženou oblastí. K nakažení dochází buď při přímém styku s nakaženou kůží nebo po kontaktu s kousky pokožky odtržených z bradavic.

Předpokládá se, že aby došlo k nakažení, musí alespoň malá část zdravé pokožky být poškozena, respektive musí existovat malá ranka, přes kterou dojde k proniknutí HPV viru do těla.

Jinými slovy - pokud máte někde na těle bradavici a ta přijde do kontaktu s poškozenou kůží druhé osoby, ta se může nakazit virem HPV a následně se u ní začnou tvořit bradavice (včetně rukou a nohou).

typy bradavic

Existují bradavice různých tvarů, velikostí a vzhledu. Některé z nich jsou obyčejné vypouklé zatvrdnutí, jiné se tvoří ve skupinách.

Tuto následuje návod na jejich rozeznávání a na co se zaměřit, když se snažíte určit, o jaký typ bradavice se jedná.

A. plantar bradavice

Jde o častý typ výrůstků tvořících se vespod nebo stranách chodidel.

Protože se nacházejí v dolní části chodidel, bývají ploché a bolestivé v důsledku váhy těla tlačící na ně. Bradavice je v podstatě mnohem větší než to, co vidíte na povrchu.

Například při zatlačení na kuří oko spatříte žlutou plochu kolem něj, což je vlastně celé samotné kuří oko.

Tento druh bradavic je nesmírně nakažlivý, protože z chodidel se často odlupují kousky kůže. Také viry, které je způsobují, oblibě vlhké a teplé místa.

Proto sprchy v posilovnách jsou častým zdrojem nákazy. V podstatě výskyt platnárnych bradavic mezi atlety je jeden z nejvyšších mezi populace. Diabetici jsou také speciálně náchylní pro nakažení se uvedenými typy HPV virů.

B. Ploché bradavice

Tento druh bradavic je, jak už z názvu vyplývá, plochý. Dále se vyznačují malou velikostí a kulatým nebo oválným tvarem.

Také se zvyknou vyskytovat ve velkých počtech. Není nezvyklé mít 20 až 100 malých bradavic rozesetých po celém těle.

U dětí se nejčastěji vyskytují na obličeji. U mužů se mohou nacházet například na bradě au žen zase na nohách. Malé bradavičky se totiž snadno šíří právě při holení a rankách, které toto způsobuje.

No a pochopitelně muži si často holí tvář a ženy zase nohy nebo podpaží.

K šíření uvedeného typu bradavic může docházet i při škrábání si postiženého místa. Jejich rozmístění je pak často lineárně ve směru škrábání.

C. Genitální bradavice

Genitální bradavice se nejčastěji šíří při intimním styku, zasahujíc místa, na kterých dochází ke vzájemnému kontaktu.

Většinou se vytvoří jako malé, měkké, růžově zabarvené výrůstky. Časem mohou zatvrdnout, nebo se natáhnout do tvaru malé stonky.

Jindy zas několik bradavic blízko u sebe za shluknou do tvaru karfiola.

Většina z těchto bradaviček je bezbolestná a za nějaký čas, obvykle do pár měsíců samy zmizí. Avšak zároveň jsou nevyléčitelné, což znamená, že se mohou kdykoli znovu a znovu vracet.

Léčba: Jak odstranit bradavice a kuří oka

Pro odstraňování bradavic a kuřích očí se obvykle používají tři metody: volně prodejné přípravky z lékárny, různé domácí recepty a nakonec i chirurgické způsoby.

I. Přípravky z lékárny bez předpisu

Na štěstí pro vás, většina bradavic za nějaký čas zmizí sama od sebe. Pokud však chcete tento proces urychlit, existuje množství přípravků bez lékařského předpisu, které můžete vyzkoušet.

Většina z nich pracuje na principu jejich zmrazení (mix diethyletheru a propanu) nebo vypálení (kyselina saliciová). Tyto metody zároveň zničí virus, který se v bradavic nachází.

Příkladem takových zmrazovacích přípravků jsou například:

 • 1) tužka na bradavice a kuří oka
 • 2) aplikátor na bradavice a kuří oka 2. generace

Zmíněné přípravky se nedoporučuje používat u bradavic na obličeji nebo intimních místech, protože pokožka na těchto částech těla je poměrně citlivá.

II. domácí recepty

Existuje velké množství domácích receptů a návodů pro odstranění bradavic. Mezi nejznámější patří tyto:

3) lepicí páska

Odstřihněte kousek lepicí pásky tak, aby pokryla kuří oko a nalepte ji na něj. Nechte to tam 6 dní.

Potom pásku odlepte a vložte postižené místo na kůži na pár minut do vody. Potom za pomoci pilníčku odstraňte část nejsvrchnější části kuřího oka.

Nechte místo vyschnout, nejlépe přes noc.

Potom ráno nalepte novou lepicí pásku a proces opakujte, dokud kuří oko nebo bradavice nezmizí.

Předpokládá se, že tato metoda je účinná, protože mírné podráždění postiženého místa přinutí imunitní systém se nákazou zabývat a HPV viry časem postupně zničí.

 

4) česnek

Pohmoždil stroužek čerstvého česneku na jemnou kašičku. Tu pak aplikujte přímo na bradavici nebo kuří oko a místo přelepte náplastí.

Aplikujte nový česnek každý den. Zanedlouho bradavice spľuzgieravie a do týdne zcela odpadne.

Buďte však opatrný a nenaneste česnek na okolní zdravou kůži. Ten je totiž poměrně agresivní a mohl by kůži vyzrát. Pro tento účel pomáhá před jeho aplikací pomazat okolní kůži trochou oleje nebo vazelínou.

5) ocet

Namočte chomáček vaty to octa a přilepte ho náplastí na kuří oko nebo bradavici alespoň na hodinu nebo dvě denně.

6) Púpavová míza

Odtrhněte pampelišku z vaší zahrádky nebo kdekoliv před domu, zlomte nožičku a nakapejte vytékající mízu na bradavici.

Dělejte to denně až dokud neodpadne.

Míza bude mírně dráždit pokožku a tím stimulovat váš imunitní systém k tomu, aby se bradavice zbavil. Nicméně nepožívejte pampelišky, které rostou na místech ošetřených za posledních pár let herbicidy.

7) vitamín C

Rozdrťte tablety vitamínu C na prášek, přidejte pár kapek vody a vytvořte z toho kašičku.

Tu pak naneste na kuří oko a přelepte náplastí. Vysoká kyselost vitamínu C pomůže k jeho odstranění a zároveň povzbudí imunitní systém k akci.

Pro tento účel avšak použijte vitamín C ve formě kyseliny askorbové.

Nekyselé formy, jako například askorbát vápenatý by sice také podpořily imunitní systém, ale neměly by přímý vliv na bradavici.

8) banán a citronová kůra

Odkrojte kousek banánové nebo citrónové kůry, přiložte ji na bradavici a přelepte náplastí před tím, než půjdete spát.

Chemické látky a oleje obsažené v korku pomohou bradavice rozpustit a odstranit.

9) papája

Vezměte nedozrálé papáju a udělejte do ní pár zářezů, z nichž vyteče míza. Tu posbírejte a nechte na vzduchu zatuhnout.

Po ztuhnutí ji opět trochu zřeďte s vodou a pastu natřete na postižená místa ráno a večer. Enzym nacházející se v papáji mineralizuje bradavici a odumřelé části kůže.

10) bazalka

Nalepte nakrájenou a pohmožděnou bazalku na bradavici s použitím vodotěsné náplasti první pomoci.

Dělejte to každý den a v průběhu týdne viry ničící látka bazalky vaši bradavici nebo kuří oko usmrtí.

11) ricinový olej

Natírání ricinového oleje na bradavici ji do týdne rozloží. Bude to důsledek toho, že olej zanechá pokožku vlažnou a po čase se ztvrdlá kůže jednoduše rozpadne.

12) aloe vera

Pokud náhodou pěstujete doma aloe vera, odtrhněte z ní jeden list a vyteklý gel natírejte na bradavici.

Dělejte to každý den a bradavice skoro zmizí. Pravděpodobnou příčinou je kyselina jablečná nacházející se v aloe vera.

13) teplá voda

Jelikož plantar bradavice jsou citlivé na teplo, ponoření nohou do horké vody (43 až 45 stupňů Celsia) na 15 minut denně je dokáže odstranit.

III. Chirurgické metody odstraňování bradavic

V případě, že žádné přípravky bez lékařského předpisu, ani domácí způsoby odstraňování bradavic nezabraly, existuje pár druhů chirurgických zákroků, které může doporučit váš konvenční lékař.

Mezi ně patří následující:

14) operace zmrazením

Na zmrazování bradavic se používá tekutý dusík. Ten bradavici nebo kuří oko zmrazí a zároveň zničí postižené tkáně. Vyžaduje však opakované návštěvy.

Také často zanechává jizvy a nezřídka bývá poměrně bolestivé, proto lékař vám může na zmírnění bolesti podat lokální anestetikum.

15) elektrokauterizace

Jde o aplikaci vysokofrekvenčního elektrického proudu. Obvykle velmi bolestivá metoda.

16) lasery

Podobně jako zmrazování mohou zanechávat jizvy.

Lasery však nezničí virový kořen a proto se bradavice po tomto zákroku poměrně často vracejí.

17) chirurgické odstranění

Bradavice se jednoduše vyřízne. Jelikož se při tom používá skalpel a řeže se do živého, lokální umrtvení anestetikem je nezbytné.

Jizvy jsou také jeho častým důsledkem.

18) léčba kantaridin

Chemická látka kantaridin je produkována brouky majkovitmi, které jsou také známé tím, že se z nich vyrábí afrodisiakum španělské mušky.

Tato látka se ředí a aplikuje na bradavice obvykle natřená na náplasti a ponechána působit během 24 hodin.

Existují i ​​způsoby, kdy se kantaridin ředí s dalšími chemikáliemi. V těchto případech postačuje 2 hodinová aplikace. Tento způsob není bolestivý hned na začátku, avšak silná bolest přichází 3 až 8 hodin po aplikaci, když bradavice spľuzgieravie.

Následně je nutná návštěva lékaře, který odumřelou kůži odstraní.

V případě, že nedojde k úplnému odstranění bradavice, procedura se musí opakovat. Setkává se to však s různou mírou úspěchu.

Upozornění: kantaridin je extrémně jedovatá látka, podobně jako strychnin. Požití množství pouze 10 mg bývá smrtelné.

19) miquimód

Jde o lék, který se nejčastěji používá při genitálních bradavic. Předepisuje se pro plantar, i ploché typy.

Aplikuje se na bradavice jednou za jeden až tři dny.

Krém aktivuje imunitní systém na jeho odezvu proti HPV virům. Kůže v okolí bradavice často ZČEŘENÉ.

20) bleomycin (látka používaná proti rakovině), cimeditín (antihystamín) a tretinoin (derivát vitaminu A používaný v některých přípravcích proti akné)

Všechny z uvedených látek mohou být vstříknuto přímo do bradavic, které se jinými způsoby odstraňují jen velmi těžko.

Tipy na prevenci

Nejúčinnější prevence bradavicemi a topit oky je vyvarovat se infekci papiloma virem (HPV). Následující tipy vám k tomu napomohou:

 • Ve veřejných sprchách, převlékárnách a u bazénů noste na nohách sandály. Tyto teplé a vlhké prostředí jsou ideální pro viry
 • Nedotýkejte se žádných bradavic, ať už svých nebo někoho jiných
 • Nesdílejte ponožky, boty, žiletky nebo ručníky. Ačkoliv bradavice na někom není vidět, ještě to neznamená, že se tam nenachází ani virus
 • Udržujte své nohy v suchu. Pokud se vám nohy nadměrně potí, noste ponožky, které dobře odvádějí vláhu
 • Předcházejte zraněním na chodidlech. Bradavice a kuří oka se snadněji uchycují na místech s poškozenou nebo poraněnou kůží.

Tipy na předcházení šíření bradavic:

 • Překryjte své bradavice náplastí.
 • Neohrýzajte si nehty a kůži. To může rozšířit virus z jedné ruky na druhou.
 • Po umytí rukou si je dobře osušte. Bradavice se snadněji přenášejí za mokra. Tím výrazně zmenšíte riziko, že nakazíte někoho jiného
 • Nechte bradavice a kuří oka na pokoji. Neškrábejte a nerýpte a se v nich, protože během toho se virus může rozšířit na ostatní místa vaší kůže.

Další naše doporučení ohledně stravy a doplňků

Jak bylo v článku popsáno, je důležité předcházet nakažení se HPV viry způsobujících bradavice a kuří oka. To však kvůli jejich rozšíření v populaci může být poměrně obtížné.

Doporučujeme: Přírodní léčba štítné žlázy

Pokud již k nakažení dojde, vzniknou dva problémy. Prvním je samotné odstranění bradavic, druhým jejich častý návrat.

Proto jediným trvanlivým řešením je posilovat svůj imunitní systém tak, aby tyto nákazy zvládal a potlačoval sám.

Jelikož příčina je stejná jako u problémech s krčkem dělohy, řešení je podobné. Můžete ho najít například v článku Přírodní alternativa k očkování proti rakovině děložního čípku .

Pro přehlednost ho tuto zopakujeme:

ráno

- Selen, 200 až 400 mcg (mikrogramů)

- Zinek, 50 mg

- Kvalitní multivitamin, 1x denně

- Výplach postižených míst koloidním stříbrem. Možnost i výplach, i vypít koloidní stříbro. jedna dávka = 0.25 dcl (čtvrtina decilitru, resp. 25 mililitrů). Samozřejmě vypít ne to po výplachu, ale čisté.

V průběhu dne

- Aloe Vera, 3 × 2 lžíce (V případě koncentrované, potřeba zředit. Postupujte vždy podle návodu na láhvi).

- Výtažek z olivových listů, 3 × denně (ideální s obsahem minimálně 20% oleuropeinu).

- Vitamin C, spolu denně 1000 až 2000 mg askorbátov (nejlépe kombinace různých forem vitaminu C).

- Ze stravy pokud možno vyloučit: sladké věci, bílé pečivo, slazené nápoje (Coca cola a podobně). Také se vyhýbat umělým sladidlům (Coca cola light, Pepsi light). Ty jsou přidávány dokonce i do mnoha uměle slazení minerálních vod. Stejně se vyhýbat jiným "light" výrobkům s obsahem hlavně aspartamu.

- Podle možností vyloučit užívání hormonální antikoncepce (použití alternativních forem antikoncepce ).

večer

- Jedno probiotikum s nějakým ovocem, například jablkem před spaním.

- Opět výplach postižených míst koloidním stříbrem. Možnost i výplach, i řádně vypít koloidní stříbro. 1 dávka = 0.25 dcl (čtvrtina decilitru, resp. 25 mililitrů). Samozřejmě vypít ne to po výplachu, ale čisté.

Dodatek:

Olivový list je možné doplnit také o silnější antivirové přípravky:

- betulin (výtažek z březové kůry), 2 × 500 mg denně

- Befungin (výtažek z houby chaga), 7-10 gramů denně

- Larrea tridentata, 2 × 1 gram denně

Další přípravky, o které je možné doplnit kúru (doporučeno, ale ne nutné):

- Vitamín E, 200 až 600 IU denně

- oregánový olej, 3 × 300 mg denně

- Pití kokosového oleje, 1 až 3x polévkovou lžíci denně

- Beta glukany, 2 až 3x denně po 500 mg (čili spolu 1000 mg až 1500 mg)

- Jód (jodové tablety nebo mořské řasy Kelp nebo Spirulina)

- Enzymy, například: Bromelain, Papain nebo Serapeptidaza

- Jiné antivirové a protiparazitné přípravky

Kde výhodně koupit požadované doplňky

Podrobný seznam doplňků vhodných při bradavic, kuřích okách, ale i množství jiných onemocnění najdete v článku Doporučené doplňky výživy .

Věříme, že tento článek pomůže vyřešit váš zdravotní problém.

👍 Tento návod je užitečný