Kolonoskopie skrývá větší rizika a nebezpečí než lékaři přiznávají

4.6
(57)

Dalibor , 04. 12. 2019

Procedura známá pod názvem kolonoskopie je jako prevence rakoviny tlustého střeva dnes součástí multimiliónový průmyslu.

Každý rok se této invazivní proceduře na odhalení rakoviny tlustého střeva (případně předrakovinných polypů) podrobuje přes 14 milionů dokonale zdravých jednotlivců ve věku 50 a více let. Je však opravdu účinná?

Bolestivá a nebezpečná procedura

Ve skutečnosti je však mnohem nebezpečnější - a potenciálně smrtelnější - než by chtěli lékaři připustit.

Podle zprávy z Anal interní medicíny o kolonoskopie bude v souvislosti s touto procedurou zraněných nebo usmrcených každý rok odhadem 70 000 lidí (0,5% vyšetřených).

Toto číslo je o 22% vyšší než roční počet úmrtí na samotnou rakovinu tlustého střeva - právě na to onemocnění, kterému má předcházet.

Podle studie Telemark Polyp Study I   ve skutečnosti kolonoskopie zvyšují úmrtnost o 57%. Na každou osobu, kterou kolonoskopie zachrání, připadá 56 lidí trpících závažným poraněním (včetně možné smrti), které jim kolonoskopie vyvolá.

S rakovinou tlustého střeva může člověk žít celá desetiletí. No pokud vám lékař udělá díru ve střevě, můžete zemřít velmi rychle, do pár dní či dokonce hodin.

Je velmi snadno možné a klinicky prokázáno, že se při tomto vyšetření můžete nakazit následujícími chorobami (v důsledku špatné sterilizace nástrojů):

  • HPV (lidským papilomavirem)
  • HIV
  • mykobakterií Mycobacterium tuberculosis
  • bakterií Helicobacterium pylori
  • hepatitidou B a C
  • salmonelou
  • bakteriemi Pseudomonas a aeruginosa
  • viry chřipky
  • Creutzfeld-Jakobovy choroby.

Také hrozí infekce mnoha jinými běžnými bakteriemi, například E.Coli O157: H7.

Kolonoskopie NENÍ prevencí rakoviny

Podle Americké společnosti pro léčbu rakoviny až do roku 2009 "... neexistují žádné náhodné kontrolované studie na posouzení kolonoskopie z hlediska snížení výskytu či úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva".

V článku New York Times z roku 2006 se píše:

"Pacienti ve všech studií byl kolonoskopií zjištěn nejméně jeden adenom, no rakovinu neměli.

Ta se však u nich vyvinula v následujících několika letech stejnou rychlostí, jaká by se dala očekávat u celkové populace bez screeningu. "

Další výzkumná studie publikovaná v roce 2006 dospěla k závěru, že u zkoumaných pacientů ve všech studiích se rakovina tlustého střeva v následujících několika letech vyvinula "stejnou rychlostí, jaká by se dala očekávat u celkové populace bez screeningu", i když všechny nalezené polypy byly odstraněny .

Kolonoskopie je podvod

Jde o podvod určený k obohacení farmaceutického průmyslu a lékařů.

Asociace lékařů se spřáhli, aby z kolonoskopie udělali metodu preventivní péče, přestože jde o zbytečnou invazivní proceduru. Více na toto téma píšeme iv tomto článku .

Co se týče virtuální kolonoskopie (CT colonografia), tak hladiny záření u ní jsou podobné vystavení atomové bombě v Hirošimě, ačkoli, jak tvrdí Národní ústav pro léčbu rakoviny: "Není zatím známo, zda virtuální kolonoskopie dokáže snižovat počet úmrtí na rakovinu tlustého střeva . "

Stejně účinný je neinvazivní test známý pod názvem fekální imunochemický test.