Kokosový olej jako přírodní lék v péči o ústní dutinu

0
(0)

Dalibor , 13. 07. 2020

Návštěva zubaře vyvolává u řady pacientů strach a velice negativní pocity spojené zejména s již prožitými zážitky v minulosti a s očekáváním nepříjemných a bolestivých úkonů. Abychom se těmto stresovým situacím co nejvíce vyhnuli, je třeba věnovat průběžnou a řádnou péči ústní dutině, pravidelně si čistit zuby, používat ústní vodu a kvalitní zubní pastu nebo gel. Čím více se budeme o hygienu ústní dutiny starat, tím menší bude riziko tvorby zubního kazu, zubního kamene apod.

Zázrak jménem kokosový olej

Může se však stát, že i přes veškerou vaši snahu ústní voda a zubní pasta v boji proti infekcím nestačí, a proto je dobré nechat se opět inspirovat přírodou a její silou. Technologický institut v irském Athlone publikoval v roce 2012 studii, v níž došel k závěru, že v boji proti škodlivým bakteriím je překvapivě účinný kokosový olej, který se zejména osvědčil v případě bakterií způsobujících záněty a další problémy v dutině ústní. Zajímavé je, že ještě více než čistě přírodní olej se osvědčil olej modifikovaný pomocí enzymů.

Podle výsledků studie, které představil vedoucí výzkumného týmu Dr. Damien Brady, se jako nejvhodnější jeví cesta náhrady chemických látek v produktech, které slouží pro dentální hygienu, modifikovaným kokosovým olejem. Již dnes mnoho lidí využívá přírodní kokosový olej namísto ústní vody a zaznamenává poměrně dobré výsledky, ty by však mohly být ještě lepší právě díky účinkům modifikovaného kokosového oleje ve výrobcích.

Správný způsob užití kokosového oleje v dutině ústní

Pokud chcete svá ústa vyčistit pomocí přírodního kokosového oleje, naplňte jím polévkovou lžíci a zkuste po dobu alespoň 10 minut (ideálně však až dvojnásobek času) udržet olej v ústech a proplachovat jím celý vnitřek úst. Tak se totiž olej dostane do všech míst ve vašich ústech a má možnost skutečně působit a vázat na sebe škodlivé bakterie.

Takto již po staletí postupovali lidé věřící v moc ajurvédské medicíny, ale tento postup má i své lékařské opodstatnění. Kokosový olej k sobě přitahuje bakterie sídlící v ústech právě proto, že jejich povrch je rovněž tvořen tukem. Tento olej navíc obsahuje kyselinu laurovou, která je účinným pomocníkem při odbourávání tuků, a proto pomáhá také ničit bakterie v ústech. Tato kyselina

  • se rovněž vyskytuje v olejích z palmových jader, a
  • bývá užívána také jako samostatný doplněk stravy.

Pokud se rozhodnete metodu čištění úst kokosovým olejem vyzkoušet, nezapomeňte, že použitý olej byste neměli vyplivnout do dřezu, ale zlikvidovat jej jako odpad. Také je potřeba si po provedené kúře řádně vypláchnout ústa vodou, abyste si zbylé bakterie nezanesli hlouběji do těla. Není snad třeba dodávat, že tento proces čištění je pouze doplňkový a čistit zuby si budete muset i nadále.