Letos se klíšťata opět hodně rozmnožila. Tyto informace byste měli za každou cenu vědět.

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Sezóna klíšťat začíná ve střední Evropě asi v polovině března, závisí samozřejmě na počasí a teplotách, ale se začátkem jara jsou již lidé a zvířata v ohrožení, na místě je opatrnost při procházkách přírodou i městským parkem.  Navíc mezi lidmi koluje celá řada mylných představ o klíšťatech nebo jejich odstraňování. Nepodléháte těmto mýtům také? Přečtěte si raději rady odborníků!

Klíšťata padají ze stromů

Častý mýtus bývá spojován s procházkami po lese a nálezem zakousnutého klíštěte v pokožce hlavy, krku nebo na vrchní části těla. Podle odborníků klíšťata nešplhají po stromech, většinou se nedostanou výše než 1 metr nad zem, vyskytují se v lesním, ideálně neprostupném a hustém podrostu, kde je vyšší vlhkost vzduchu.

Po zakousnutí je nutné ránu vydezinfikovat nebo namazat mastí

Většina lidí se snaží ránu po vytažení klíštěte vydezinfikovat nebo namazat mastí proti vzniku zánětu. To je zbytečné, dokonce tyto praktiky mohou ještě více uškodit. Klíště totiž uvolňuje sérum přímo do cévních kapilár od začátku sání, proto dezinfekční prostředek pouze způsobí podráždění, ale patogeny nezahubí. V případě mastí proti zánětu dokonce dochází k reakci bakterií lymské borreliózy vzhledem k obsaženému steroidu, stav je pak ještě horší.

Testování všech klíšťat

Pacienti často požadují otestování klíštěte na infekci lymskou boreliózou, podle odborníků to nedává smysl, protože potenciálně mohou být infekční všechna, ale pouze u 2 % případů se rozvine po zakousnutí také u člověka. Po pozitivním nálezu u klíštěte by pacienti vyžadovali antibiotickou léčbu bez podloženého pozitivního krevního testu. Z toho důvodu se klíšťata zásadně netestují a můžete jej po vytažení zlikvidovat.

Klíště je nutné odstranit celé beze zbytku

Samozřejmě je nutné odstranit klíště celé, může se však stát, že se během vyndávání roztrhne a kusadla zůstanou v kůži, což může vyvolat zánětlivou reakci. Ta může být mylně interpretována jako lymská borelióza. Je vhodnější nesnažit se vyrýpávat zbytky klíštěte, aby nedošlo k rozšíření infekce. Lymskou boreliózu navíc může prokázat jen provedený krevní test.

Odstraňování klíštěte krémem, olejem, octem nebo zápalkami

Během sezóny klíšťat se objevuje mnoho rad, jak klíště snadno a rychle vyndat. Zapomeňte na tyto rady, podle odborníků postačuje kvalitní pinzeta a rychlým tahem jej vyndat bez poškození kůže okolo. Jakékoli kroužení, dušení nebo ošetřování krémem nebo octem pouze zvyšuje riziko infekce, protože klíště vypustí sérum při zmáčknutí. Vyzkoušet můžete také techniku odstranění pomocí nitě.

Zrudnutí po vyjmutí znamená infekci

Tento názor je rozšířený, ale zrudnutí automaticky neznamená infekci. Vznik zarudnutí nebo štípance po odstranění klíštěte je pouze reakce kůže na cizí těleso, především na zbytky kusadel nebo hroty mikroskopické velikosti. Po několika dnech dojde k zahojení. K infekci může dokonce dojít bez zjištění klíštěte. U dětí může dojít k přisátí klíštěte, které po nasycení odpadne, navíc larvy jsou pouhým okem takřka neviditelné a může dojít k jejich přehlédnutí v době přisátí.

Při rychlém odstranění infekce nehrozí

Dříve se tento názor mylně rozšířil, ale k infekci nedochází až po 24 hodinách, jak se traduje. K infekci může dojít i při přisátí klíštěte v horizontu 1-2 hodin. Odborníci si to vysvětlují tím, že k infikování rány dochází při odstraňování. Každopádně neotálejte a klíště vyjměte okamžitě, když jej na pokožce objevíte.

Očkování mě ochrání

Nepodléhejte tomuto mýtu, který je častý, ale očkování se týká klíšťové encefalitidy, nikoli lymské boreliózy. Ta je zcela vyléčitelná, ale u některých pacientů je nutné přeléčení antibiotiky. Klíště naopak nešíří tetanus, což bývá také častý názor, se kterým se lékaři setkávají, stejně jako s tím, že lymská borelióza ohrožuje těhotné. K tomu dochází pouze ve velmi vzácných a špatně zaléčených případech.