Když sázim rajčata, vždy se držím této rady od mé babičky: Už roky mám obrovskou úrodu, že mi ji chodí obdivovat všichni sousedé!

0
(0)

Jan , 10. 05. 2020

Když přijde čas zasadit do půdy sazenice rajčat, které si níž následuje na okně, tento starý tip by se vám mohl skvěle hodit. Jde o výbornou metodu výsadby sazenice do půdy, která slibuje silnější a zdravější rostliny, schopné produkovat množství plodů. Mě ji naučila moje babička a dělám to tak už celé roky!

V čem spočívá trik

Nejdůležitější je v případě rajčat zasadit rostliny tak , aby vytvořily pevný a co možná nejrozsáhlejší kořenový systém . Ten je schopen mnohem efektivněji využívat živiny z půdy a přeměňovat je na energii pro růst, kvetení a později i plození . Důležité je, aby v půdě byla zčásti i stonek rostliny , protože právě ona později vyžene další koření a přispěje tak k rozsáhlému kořenovému systému .

Sázení - položte je na zem "naležato"!

Nemusíte kopat hluboké jámy, tento pěstitel našel mnohem šikovnější způsob, jak sazenice zasadit do půdy. Rostlinu zasadíte bokem, to je celé !

Jak na to?

Sazenice i s květináči uložíte na půdu "naležato". Necháte tak 1 maximálně dva dny . Jak můžete vidět, rostlina začne táhnout za světlem a na jednom místě se začne výrazně ohýbat směrem nahoru - to je hranice, po kterou stonek vložíte do země. Rostlina vhodná k zasazení bokem musí mít tento typický ohyb .

Potom vyberete z květináče a odstraníte stlačený a přebytečný substrát kolem kořenů. Jáma nemusí být hluboká, protože je dostatečně široká i pro stonek rajčata. Místo Shyby bude pro vás signalizovat, pokud má být stonek v půdě . Rajče tak bude mít mnohem rozsáhlejší a pevnější kořenový systém, díky kterému poroste jako z vody.

Udělejte vše přesně jak je ve video návodu

Přidejte do jamek i tento zelený zázrak

Na tuto starou metodu sázení se téměř zapomnělo, ale je velmi prospěšná a dokáže rostlinkám ohromně pomoci a to nejen při zakořeňování, ale i později. Nemůžete nic ztratit a věřte, že se to vyplatí!

Kopřiva do každé jámy!

Kopřiva má na sazenice rajčat velmi pozitivní vliv. Dokáže chránit kořeny před výkyvy teplot a moje babička vždy říkala, že rostlinu ze spodku vyhřívá - rajčata nemají rádi studenou půdu a tak se už při výsadbě vyhnete teplotnímu šoku, který zpomalí růst. Ve skutečnosti také zabraňuje tomu, aby při výkyvech jarních teplot došlo k poškození. Rostlinka je silná a zdravá od prvního dne.

Výživa tam, kde to potřebuje "silný kořen" - kopřiva představuje velmi silné přírodní hnojivo. Bude zkvalitňovat půdu a dodávat živiny přesně tam, kde to rostlinka potřebuje. Její stopa v zemině vydrží celé týdny a rajčátka si tak bude postupně brát všechno dobré, co potřebuje. Přes kořeny do celého těla.

Přitahuje včely - rajčata odchované na kopřivě včelu jaksi více voňavou. Mohou za to silice, které se dostávají do kořenů. Až budou rostlinka kvést - máte o vzácné včely postaráno, takové rostliny jim totiž voňavou víc.

Ušetříte na hnojivu - kopřiva vám udělá velkou službu. Když ji máte v zemi, je to jako kdybyste vaším rostlinkám dali přímo do žil to nejlepší bio hnojivo z přírody. Během vegetačního období ještě sem - tam zalijte výluhem z kopřiv a nemusíte řešit žádnou chemii a drahé postřiky. Navíc jde io výborný tip proti vešlo - výluh z kopřiv jejich spolehlivě zlikviduje.

Jak na to?

  • Vyhloubíte jámu - dostatečně velkou
  • Do jámy dáte čerstvě natrhanou kopřivu
  • Přikryjete trochou půdou
  • Vložíte sazenice - ideální sázíme bokem

Přikryjete půdou a trochou kompostu.