Když máte doma pánev s tímto označením, okamžitě ji vyhoďte

0
(0)

Dalibor , 19. 02. 2020

Mohu vás poprosit o jednu malou laskavost?

Jděte do vaší kuchyně a zkontrolujte si pánve. Pokud na některé z nich se nachází označení PFAS, hned se takové pánve raději zbavte.

V uvedené pánvi nikdy nepečte maso, nesmažte hranolky, ani nepřipravujte palačinky či jiné pokrmy.

Výrobci tvrdí, že tento druh pánví je schopen zajistit, aby se jídlo na ně nelepilo nebo nepřipálilo.

V čem je problém PFAS pánví


PFAS znamená perfluorochemikálie akrylované substance.

Měli byste vědět, že v současnosti přes 200 předních vědců se vyjádřilo, že nádobí a obaly s tímto druhem povrchu mohou být velmi nebezpečné pro zdraví vás a vaší rodiny.


Tito vědci podepsali takzvaný "Madridský dokument", ve kterém společně varují spotřebitele o tom, jak jsou znepokojeni v současnosti tak rozšířeným každodenním používáním těchto perfluórakrylových sloučenin.

Předmětné sloučeniny se nepoužívají pouze na pánve, ale například i při výrobě plechových kontejnerů na potraviny (například pro použití v restauracích nebo zařízeních rychlého občerstvení).

Jejich společnou charakteristikou je, že mají povrch, na který se jídlo nelepí, ani vespod neprihorieva.

Současné studie o PFAS


Jedna současná studie provedená na zvířatech zjistila, že jisté druhy PFAS vedou k narušování endokrinního a imunitního systému, otravě jater a zpomalení metabolismu.


Nejhorší na těchto sloučeninách je však to, že se nenacházejí pouze v potravinách, které se skladují nebo vaří v uvedeném nádobí.

Během tepelné úpravy totiž dochází ik jejich uvolňování do ovzduší a potom ze vzduchu se dostávají do vody, půdy a celého životního prostředí.

Proto mnozí vědci a medicínští experti žádají výrobců na celém světě, aby přestali používat chemikálie ze skupiny PFAS, protože dnes už existují mnohem bezpečnější alternativy materiálů, na které se jídlo nelepí.

Závěr
Na závěr vám nabízíme velmi užitečné a jednoduché doporučení:

Pokud uvidíte na vašich pánvích nebo jiném kuchyňském nádobí zmíněné označení PFAS, raději se jich rychle zbavte.

Doufáme, že byl pro vás tento článek užitečný a že důležité informace z něj budete sdílet i se svými přáteli a známými, na kterých zdraví vám záleží.