Když kvetou kaštany, vždy natrhejte pár těchto květů a zalíte tímto: cenný lék, který máte v květnu zdarma!

0
(0)

Dalibor , 13. 05. 2020

Každý rok v květnu krásně zakvetly kaštany. Tento krásný přírodní fenomén nám nejen poskytuje estetické potěšení, ale může mít také pozitivní vliv na zdraví.

Dnes vám řekneme, jak používat voňavé květy jírovce maďalu k léčbě mnoha nemocí.

Kaštanové květy

Kaštanové květy a plody obsahují flavonoidy, kvercetin, cholin, puriny a další živiny. V komplexu působí protizánětlivě a proti otokům, posilují kapilární stěny a snižují viskozitu krve, snižují krevní tlak a normalizují cholesterol.

Květiny ve formě odvarů nebo alkoholové tinktury se používají k léčbě srdečních chorob, onemocnění jater, plicní tuberkulózy, dušnosti, leukémie, revmatismu; tinktura se vtírá do bolestivých oblastí.

Připravte si léčivé tinktury z čerstvých a sušených květin, které mohou zlepšit několik zdravotní problémy.

Prostředky na bázi kaštanových květů:

Léčivý olej z květů

Kaštanový olej je léčivým produktem z jírovce maďalu. Vyrábí se macerací kaštanových květů v lihu nebo v oleji. Tento produkt se používá pro venkovní použití

Potřebujete: 300 g kaštanových květů (jírovec maďal), 3 deci lihu.

Příprava kaštanového macerátu je velmi jednoduchá. Omyté a vysušené kaštanové květiny vložte do lihu, nádobu dobře uzavřete a nechte louhovat 14 - 18 dní. Louh nechte mimo dosah slunce při pokojové teplotě. Po vyluhování odstraňte květiny a tento kaštanový výluh si můžete aplikovat na končetiny nebo vlasy. Kaštanový olej používejte 2 - 5 krát denně a to tak, že ho budete masírovat na pokožce, kde Vás trápí nějaký zdravotní problém - s klouby, svaly či pokožkou.

Tinktura na hypertenzi

Nalijte 50 gramů sušených kaštanových květů, 500 ml vodky. Nechte stát 3 týdny na tmavém místě, sceďte. Pijte tinkturu 2krát denně 35 kapek před jídlem.

Tinktura na bolest kloubů

20 gramů sušených květů a plodů nalije 500 ml vodky. Tinkturu vetřete do bolestivých míst.

Šťáva z kaštanových květů na boj proti křečovým žilám
Pomocí mixéru rozdrťte 200 - 300 g čerstvých kaštanových květů a vymačkejte šťávu. Užívejte 25 kapek na 1 polévkovou lžíci teplé vody 2krát denně, 30 minut před jídlem. Za zmínku stojí, že složení populárních léků na křečové žíly obsahuje tekutý kaštanový extrakt.

Na hemoroidy a ekzémy

Vyvařte 50 gramů kaštanové kůry, listů a květů v 1 litru vody. Přidejte koncentrovaný vývar do teplé lázně.

Kaštanová mast na křečové žíly

U lidí trpících žilními chorobami je mast velmi populární. Mazáním bolestivých míst na pokožce můžete rychle odstranit zánět a eliminovat onemocnění žil. Nasekejte 5 polévkových lžic kaštanových květů, zalijte 0,5 litru oleje, vařte ve vodní lázni 1 hodinu, nechte vychladnout a používejte.
Kaštan má mnoho cenných vlastností, zejména při různých vaskulárních onemocněních, ale vždy pamatujte, že kaštan je kontraindikován při atonické zácpě, gastritidě, menstruačních poruchách, slabé srážlivosti krve, trombocytopenii.

Neužívejte perorálně s hypotenzí.

V případě předávkování to může způsobit záchvaty.