Kdybych to věděla dřív, ušetřila bych tisíce korun na kosmetice: Takový zázrak dokáže soda, pokud si ji dáte na pokožku!

0
(0)

Dalibor , 16. 05. 2020

To, že se jedlá soda dá výborně využít v kuchyni a domácnosti je dobře známý fakt. No věděli jste, že je stejně užitečným a levným pomocníkem i pro naši krásu? Čtěte dál a dozvíte se více o jejím všestranném využití.

Popraskané paty a bolavé nohy

Pokud jste v zaměstnání celý den na nohou, chodíte ve vysokých podpatcích nebo vás trápí popraskané paty, jedlá soda vám opět účinně pomůže. Nasypte do rendlíku 3-4 lžíce jedlé sody a zalijte teplou vodou. Tento roztok působí na chodidla blahodárně, zmírní bolesti a nepříjemné křeče a jako skvělý peeling pomůže odstranit ztluštělé a odumřelé části kůže na patách.

Domácí mast proti bolesti kloubů

Soda je vynikající i v kombinaci s jinými surovinami. Vyrobte si domácí mast, kterou můžete použít jako podpůrnou léčbu při dně, artritidě či jiných onemocněních pohybového aparátu. Smíchejte 1 lžíci medu, 1 lžíci hořčice, 1 lžíci soli a 1 lžíci sody. Všechny ingredience smíchejte a naneste na bolestivá místa před spaním. Překryjte fólií a vlněnou šátkem. Nechte působit během noci.

Uvolnění svalů a přírodní detox

Čas od času si můžete dopřát uvolňující koupel. Přidejte do teplé vody 1 šálek jedlé sody a ½ šálku jablečného octa. Tento koupel je skvělý na ztuhlé svaly a uvolnění organismu.

Urychluje hojení ran a oparů

Jedlá soda dokáže pomoci i s ranami, štípance od hmyzu a urychluje hojení oparů. Vytvořte si z vody a jedlé sody pastu, kterou aplikujete přímo na tato místa a nechte působit několik minut.

Namísto suchého šamponu


Suchý šampon je výborný vynález. Pokud zrovna nemáte čas si mýt a sušit vlasy, stačí prášek nanést do vlasů a vyčesat. Podobně může fungovat i jedlá soda, ale vaše vlasy nesmí být vlhké, ani příliš mastné. Použijte trochu jedlé sody a postupujte stejně, jako při suchém šamponu - vyčešte si ji důkladně z vlasů.

Peeling na obličej i na tělo

Můžete ji přimíchat do medu nebo do olivového oleje a máte ekologický a levný peeling na obličej i na tělo. Po použití sody ale doporučujeme pokožku hydratovat krémem nebo kokosovým olejem, protože zvykne pokožku vysušit.

Deodorant

Jedlá soda neutralizuje nepříjemné pachy a kyseliny, může vám tedy posloužit jako nouzový deodorant. Nepoužívejte ji ale, pokud jste si při holení zranili pokožku v podpaží. Na jemnější oholenou pokožku může působit agresivně.

Pomůže při svědění pokožky

Pokud během zimy zažíváte pocit napjaté suché pokožky, vyzkoušejte si připravit teplý (ne horký) koupel. Rozpusťte v něm půl šálku jedlé sody, ponořte se a nechte působit alespoň čtvrt hodiny. V létě vám zase takový chladný koupel pomůže uvolnit svědění pokožky od pylu nebo poštípání od hmyzu.

Lázeň pro nohy

Na změkčení zhrublé pokožky, odstranění zažloutlé pokožky nebo prostě proti vznikajícím záděrkám je výborný koupel na nohy s jedlou sodou.

Na hezčí nehty

Zejména dámy jistě znají problém s tvorbou záděrů. Vznikají z poškozené nebo vysušené pokožky v okolí nehtů. Vyzkoušejte si v rámci manikúry procházet po nehtech a okolí pastou z jedlé sody a vody. Jemně tak odstraníte hrubou a vysušenou pokožku. Na závěr si ruce ošetřete hydratačním krémem.

Můžete ní vyčistit kartáč na vlasy

O hřebeny a kartáče na vlasy byste se měli pravidelně starat. Prozkoumáno se jim blíže a možná nebudete nadšeni - zachycuje se na nich hodně vlasů, mazu a suché pokožky. Dříve, než je vyhodíte, doporučujeme namočit je do teplé vody, ve které rozpustíte lžíci jedlé sody. Nechte je tam alespoň 20 minut a pak je pročistěte, například starou zubním kartáčkem a nechte vyschnout.

Vybělí zuby

Jedlá soda se výborně hodí na bělení zubů od skvrn od kávy, čaje a jiných usazenin. Jednoduše smíchejte prášek s několika kapkami vody a naneste na zuby, případně je jemně pročistěte kartáčkem. S její používáním na tento způsob ale buďte opatrní a rozhodně ji neaplikujte více než třikrát měsíčně. Jedlá soda totiž působí agresivně na sklovinu zubu.

Pálení žáhy

Bikarbonát, který jedlá soda obsahuje, se přirozeně vytváří iv lidském těle a je velmi důležitý zejména pro odbourávání přebytečných kyselin a udržování optimálního pH. Pokud vás trápí pálení žáhy, můžete si vyrobit domácí antacidum smícháním ½ lžičky jedlé sody a ½ šálku vody. Tento nápoj vypijte přibližně hodinu po jídle. Jedlá soda pomáhá vytvářet rovnováhu kyselin a zabrání tak návratu do jícnu.