Kdo zná tyto triky, celý rok neřeší ucpané umyvadlo, zamrzlá okna ani plevel: Toto dokáže levná kuchyňská sůl!

0
(0)

Dalibor , 18. 05. 2020

Už v pohádce "Sůl nad zlato" se říká, že sůl je velmi vzácná a důležitá. A to nejen v kuchyni při přípravě jídel. Podívejte se, jak různé se dá využít i v domácnosti. Ušetří vám čas, i peníze!

Nejlepší likvidátor plevele

Jak burinožrút připravit?

Smíchejte 4 litry octa se 250 g soli a 1 lžičkou saponátu. Tuto směs smícháme v nádobě s rozprašovačem a stříkáme přímo na plevel. Ta po aplikací tohoto roztoku zvadne. Je to jednoduché, ale vyzkoušené loni a velmi účinné - je to výborné i na plevel a trávu, která vám přerůstá chodník či okrasné kamínky. My jsme tento problém měli i na terase a tento prostředek zlikvidoval plevel hned. Zvadlé kusy jsem jen Sklizené do kbelíku.

Nejlepší čistič pračky a likvidátor zápachu

Tchýně mi řekla, že k odstranění zápachu jen ocet nestačí a skutečně je to pravda. Vyzkoušejte a budete se divit, co tato kombinace dokáže!

potřebujeme:

  • 1 litr octa
  • 1 kg obyčejné soli (já ji doma neměla a proto jsem dala ¾

postup:

Do prázdné pračky nasypeme sůl a nalijeme ocet. Nastavíme na teplotu 90 stupňů a zapneme cyklus. Když se voda na tuto teplotu ohřeje, vypneme ji a necháme stát 3-4 hodiny. Pak stačí už jen zapnout máchání bez ždímání. Mně tento postup zachránil pračku, opět prádlo krásně voní a nepotřebuji ani aviváž. Do pračky přidávám jen prach na praní a sem-tam ocet.

Odtok je v momentě volný

potřebujeme:

  • 200 g soli
  • 200 g prášku do pečiva

(Můžeme použít i poloviční dávku, případně zbytek odložit na později - nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat)

  • 150 ml zahřátého Ocet
  • vařící vodu

postup:

Prášek smícháme se solí , dobře rozmícháme a nasypeme do odtoku. Nemusíme utratit celou dávku, zbytek můžeme použít později. Na lepší sypání použijeme například dózu na cukr. Směs zalijeme šálkem zahřátého octa .

Potom nalijeme do odtoku horkou vodu .

Ochrání sprchový závěs před plísní

Stačí, když po zakoupení umyjete sprchové závěsy ve slané vodě. Plíseň nemá šanci.

Do praní, do mléka, i když nestihnete vyprat

Chcete ušlehat šlehačku nebo sníh z bílku rychleji  a zejména tak, aby měli nadýchanější texturu, přidejte na začátku šlehání trochu soli.

Pokud jste otevřeli krabici s mlékem nebo smetanou  vězte, že vám vydrží mnohem déle, pokud do nich nasypete trochu soli. Malé množství soli chuť nezmění, ale zachrání vám peníze. Moje babička to dělala vždy, když nechtěla přijít o drahocenné mléko. :-)

Pokud jste si koupili nový ručník,  který poprvé používáte, víte, jaký je to skvělý pocit. Ručníky však postupný praním ztratí měkkost a schopnost sát, jsou nepříjemné na dotek a voní nejlákavěji. Abyste tomuto pocitu předešli, při první příležitosti nasypte do praní i  1 šálek soli.  Ta se postará o perfektní stav ručníků.

Pokud jste si nestihli vyprat tričko či košili  a obáváte nepříjemného zápachu, vyzkoušejte tento trik. Smíchejte 4 lžíce soli s 1 litrem horké vody. Nastříkejte na místa pod pažemi a když tekutina vyschne, je i po zápachu. Navíc, tento nápad vám pomůže i snadněji odstranit žluté stopy z bílého prádla.

zmírňuje svědění

Štípanec od komára dokáže pořádně potrápit. Svědění můžete však vyřešit okamžitě - stačí, když smícháte sůl s trochou vody tak, aby vznikla konzistence pasty. Naneste na poštípané místo a je to.

Nasypte ji šamponu

Sůl dokáže stimulovat krevní oběh  pokožky hlavy a tím přináší pro vlasy potřebnou výživu, potřebnou pro růst a sílu. Kromě toho  sůl pomáhá bojovat proti lupům a absorbuje mastnotu , která je nadměrná zejména u rychle se mastících vlasech. To vše dokáže i obyčejná kuchyňská sůl, mořská navíc obsahuje vzácné  vitamíny a minerály , které se nacházejí v mořské vodě a dodává jejich vašim vlasům.

Jediné, co musíte udělat je přidat 1 lžičku soli do vašeho běžného šamponu a vlasy si mýt jako obvykle. Nebo můžete trochu soli nasypat do každé dávky šamponu. Vlasy budou déle svěží a zachovají si svůj nadýchaný objem.

Konec rýmy rychle a hlavně nadlouho!

Pro ty, které trápí chronická rýma, kašel, alergie, neustále ucpaný nos či dokonce bolesti hlavy . Vše, co potřebujete je  voda a sůl  (nejlépe mořská sůl). Na začátek si připravte z menší dávky (já dnes dělám z 1 l převařené vody a 1 lžičky soli), stačí vám  250 převařené vody a ¼ lžičky mořské soli.  Směs necháte úplně vychladnout, přelijete do prázdné nádobky od nosního spreje (abyste nevylili, použijte stříkačku). Pak si prstem  zacpete jednu nosní dírku, do druhé jednoduše nastříkne solný roztok  a potom vyfouknete. Stejně opakujte postup s druhovou nosní dírkou. Roztok používejte dle potřeby, pomůže už o pár dní.

Nasypte sůl na mastnou skvrnu na oblečení co nejrychleji.

Sůl absorbuje většinu mastnoty. Stačí posypat, počkat a vytřást. Velká skvrna se bude dát mnohem snadněji odstranit běžným praním a malá zmizí hned.

Zabrání prskání oleje

Nasypte do pánve s olejem trochu soli dříve, než do ní vložíte maso nebo jiné suroviny. Olej nebude prskat a vy se tak vyhnete zamaštění kuchyni i nepříjemným střetům s rozpáleným olejem.

Odstraní zápach z bot

Sůl se používá jako přísada do antiperspirantů a osvěžovačů, které běžně kupujeme v obchodech. Její "antizápachový" účinek však můžete vyzkoušet i u vás doma -  konkrétně na botách . Nepříjemný zápach obuvi způsobují bakterie, které se v botách každodenním používáním hromadí. Sůl s nimi hravě zatočí. Stačí, když ji jednoduše  nasypete do bot  a nechat působit přes noc. Ráno jednoduše sůl oklepete a boty si můžete klidně obout.