Prozraďte nám svojí výšku a my vám řekneme, kolik byste měli vážit. Stačí se jen podívat do této tabulky.

0
(0)

Tomáš , 30. 07. 2021

Ze všech stran na nás shlíží modelky s dokonalými křivkami a hubenou postavou. Někteří z nás z toho mohou být frustrovaní, protože jejich postava má k modelkám z titulních časopisů daleko. Není ale tak úplně třeba se trápit. Každý z nás má svou ideální tělesnou hmotnost, která se odvíjí od výšky a od celkové stavby těla.

Tabulka pro výpočet

Ideální tělesnou hmotnost si lze snadno vypočítat z tabulky. Tabulka je rozčleněná do několika nerovnoměrných pruhů podle barev. Na ose y se zobrazuje výška v centimetrech. Na ose x je pak váha v kilogramech nebo v tradičních jednotkách kamenů. Pak už stačí jen nalézt své parametry a sledovat, kde se jednotlivé kolmice vzájemně protnou. Podle toho zjistíme, zda trpíme podváhou, naše váha je v optimálním stavu, máme nadváhu, obezitu nebo dokonce silnou obezitu.

V dnešní době je hrozba obezity čím dál tím častější

Spousta lidí, zejména z ekonomicky rozvinutých zemí, trpí nadváhou až obezitou. Doporučuje se proto věnovat pozornost svému zdraví, správně jíst, hodně cvičit nebo se věnovat jiné fyzické aktivitě a hlídat svou hmotnost. Doporučuje se omezit konzumaci cukrů a nezdravých tuků.

V potaz je třeba brát i svaly

Je také třeba si uvědomit, že ideální tělesná hmotnost neznamená to, co vidíme v televizních pořadech nebo na titulních obálkách časopisů, ale to, co je pro nás zdravé. Překročíme-li váhu, která je pro nás ideální, zvyšuje se riziko rozvoje srdečních chorob, cukrovky, ale také poškození cévního systému a kostí.

V neposlední řadě je třeba také myslet na to, že vyšší tělesná hmotnost neznamená automaticky nezdravou obezitu. Záleží hlavně na poměru svalů a tuků. Touto tabulkou by se neměli řídit lidé, kteří se aktivně věnují posilování, neboť jejich tělesná váha může být vyšší vlivem svalové hmoty. V takovém případě je lepší měřit obvod pasu a jiných částí těla, abychom dosáhli přesnějších výsledků.