Pijete kávu na prázdný žaludek? Pak byste toto měli vědět

3.8
(39)

Tomáš , 21. 09. 2019

Nejprve si musíte uvědomit, že vypitím tmavého espressa na lačný žaludek bezprostředně na začátku dne, zvyšuje množství kyseliny chlorovodíkové ve vašem trávicím systému.

Káva na lačný žaludek

Pokud skutečně trpíte gastritidou, jistě jste ji na svém těle již v minulosti pocítili.
Kyselina chlorovodíková má totiž negativní účinky na potravu ve vašem žaludku. 

Zdravotní rizika

Z tohoto důvodu po pozření těžkého jídla, může kyselina způsobit trávicí potíže v podobě komplikovaného rozkladu a zpacování bílkovin.

Pokud se bílkoviny správně nezpracují, mohou vám přivodit další trávicí potíže. Ty se mohou rpojevit jako nadýmání, zácpa, průjem, nevolnost a v krajním případě může přivodit i rakovina tlustého střeva.

Káva na prázdný žaludek

To je důvod, proč mnoho odborníků varuje, že byste si kávu neměli vychutnat ihned ráno na lačný žaludek bezrpostředně po probuzení.

Základní vysvětlení je, že káva zvyšuje hladinu kortizolu a tělo se potřebuje poměrně dlouho, aby se přizpůsobilo těmto podmínkám a situaci.

Kortizol

Kortizol je hormon, který řídí naše přirozené hodiny a schopnost zůstat v pohotovosti.

Konzumace na lačný žaludek

Rovněž byste si měli uvědomit, že konzumace na lačný žaludek zvyšuje množství kyseliny v žaludku, což zplsobuje nevolnost a zvracení.
Jak by mělo být zřejmé, pití kávy na lačný žaludek po probuzení může být pro vás naprosto hrozné.
To znamená, že byste měli nejprve jíst před pitím ranního espressa.

Závěr

Pokud si přece jen neumíte svůj zvyk ranní kávy odepřít, přidejte do kávy alespoň mléko nebo smetanu.  Díky tomu snížíte škodlivé dopady.