KARANTÉNA: Tohle o ní potřebujete vědět!

0
(0)

Dalibor , 20. 03. 2020

Do karantény posílají lékaři stále víc lidí a nikdy si nemůžete být jistý, že zakopnout i vás. Máte tušení, co by vás při ní čekalo? Je dobré to věděla, protože za její porušení hrozí pokuta tři miliony!


Pokud jste byli v koronavirem Ohrožené oblasti, nebe přišli do kontaktu s nakaženou, může se vám stát, že vám lékaři nařídit domácí karanténu.

 

Víte, co by to obnášelo, kdybyste v ní Meliá Zůstat?


Mohu se vídat s ostatními?


Styky s okolím je v rámci karantény potřeba doslova "nechat za dveřmi". I když patří mezi potenciálně kontaminovaná všichni v rodině, mele byste na dobu karantény omezit tělesný kontakt a dodržovat hygienická opatření. Jestliže se to týká jen jednoho z rodiny, mele byste mu - tedy POkud to je možné - vyčlenit ideálně jednu místnost a pověří jednoho člena rodiny, aby mu nosil jídlo a pití. Člověk v karanténě by měl pak nosit i doma roušky, ale takové chodit do koupelny poslední a po použití ji po sobě uklidit a vydezinfikovat.

Rozhodně byste neměli po dobu karantény chodit na návštěvy, nebe je přijímá. "Musíte se zdržet jen doma, nechoďte za sportem ani do restaurace," uvádí ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.

 

Co když máme malý byt?


Co když máte moc malý byt na to, aby Měl člověk v karanténě svoji místnost? Pak byste se od něj mele drzé ideálně alespoň na metr - to uvádí podmínky karantény, které zveřejnili hygienické stanice. Zda se tato vzdálenost bude upravovat dle Posledních poznatků odborníků, kteří za "nebezpečnou zónu" považuj 4 metry, to si musíme počkat. Rozestup 4 metrů by se ale v mnoha bytech dodržoval jen velmi obtíží.

Čím víc je lidí na menším prostoru, tým byste Melia častěji, dodržovat maximální hygienu a dezinfikovat povrchy, které Sdílej.


Při karanténě by se obyvatelé bytu mele drzé co nejdál od sebe a dezinfikovat povrchy, na kterém Může virus přežívá

Smím ven?


Karanténa neznamená, že musíte seděla zavřeno mezi čtyřmi stěnami - například Můžete jít vyvenčit psa, POkud to nikdo jiný Nemůže udělují. Ovšem vyberte si na to dobu, kdy je venku co nejméně lidí, a POkud někoho klopýtá, udržujte od něj dostatečný odstup. Podle karanténních doporučení ministerstva zdravotnictví byste Meli venku nosit respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP2, případně 2 chirurgické roušky, v krajním případě lze použít šátek, šálu, apod., Kterou si zakryjete ústa a nos.

Jestliže jdete ven a BYDLÍME v paneláku, neměli byste používat výtah a rozhodně jím nejet s nikým dalším. Lepší je Mít rukavice, abyste neinfikoval tlačítka, madla a dveře nebe zvonky. Pozor také na tlačítka bankomatu i bankovky jako Takové.

Máte-li svou zahradu, pak na ni samozřejmě chodit Můžete, ovšem jedině, Pokud tam nebudou další lidé. Takové se Vyhnete kontaktu se sousedy.


Kdo mi nakoupí?


V místech, kde si lze objednat dovážku jídla a potravin, by tak Měl člověk v karanténě Udělat - a platit kartou předem, aby se s ním poslíček nemusel potkat a nechal vše jen za dveřmi. Jak jsme zjistili, tak například Rohlík a Košík již s takovou možností počítají a dopředu tuto informaci po zákaznících vyžadují.

Většina lidí má někoho, komu Může zavolat a pozadím o nákup - samozřejmě s takovou donáškou, abyste onoho člověka neohrozily, tedy ideálně "bezdotykovou".


V době karantény se velmi hodí, POkud máte možnost si nechat přivézt potraviny až domů. Pak by s vámi ale Neměl kurýr přijmout do osobního styku

 

Jak správně provádět hygienu?


Často si myjte ruce i obličej. "Dezinfekce na ruce je účinnější, ale rozhodně je lepší si umýt ruce vodou a mýdlem než se stresovat, že nemám gel," radí Marek Šalek, tiskový mluvčí Městské části Praha 8. Převlékejte si častěji oblečeni ale i povlečení - a to perte v Takové teplotě, abyste viry odstranili, Což je 60-90 ° C, pomuze i sušení v susicce. Každý by měl mít výhradně svůj ručník, který byste mele častěji měnit.

Viry se většinou přenáší kapénkovou infekcí, tedy při kýchnutí, ale i mluvení bez roušky - pak dopadněte na povrchy, na kterém MOHOU přežít i hodiny. Proto byste mele kých zásadně do jednorázového kapesníky, který pak hned vyhodíte - nejlépe do uzavíratelnému igelitového sáčku. Do ní patří i posmrkané kapesníky.

V případě rizika přenosu infekce byste Meli i velmi často uklizené a dezinfikovat. "Pro dezinfekci doporučujeme Především držadlo u mikrovlnné trouby, držadlo u lednice, držadlo u rychlovarné konvice, víko odpadkového koše a sluchátko u pevných linek," upřesňuje Marek Šalek.