Kapka tohoto elixíru a svou zahradu nepoznáte: Proti rajčatové plísni, škůdcům a pro nádherné muškáty - láhev mi vystačí na 4 sezóny!

0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2020

Jód je jedním z nejdůležitějších stopových prvků, na nichž závisí celkové zdraví člověka, vývoj, růst, vitalita a stáří v dobrém stavu. Je schopen se zbavit plísní na rostlinách, chrání kořeny a je vynikající proti hnilobě ovoce. Použití relativně malého množství jódu jako hnojiva vede k silným rostlinám a vyšším výnosům. V lékárně jsem si koupil 1 láhev tekutého jodu a to stačilo pro mé dvě sezóny. Používá se pouze v kapkách.

Jód pro rostliny

Jód hraje důležitou roli v životně důležité činností rostlin a v normálním průběhu jejich fyziologických procesů. Podílí se na syntéze jednotlivých aminokyselin a proteinů (obsažených v jejich složení), je přírodní antiseptikum, podílí se na dýchání, fotosyntéze a metabolismu dusíku.

Tento stopový prvek je účinný proti většině hub, virů a bakterií - je zvláště účinný v boji proti plísním, hnilobě a plísním.

Nedostatek jódu v rostlinách může vést ke snížení jejich odolnosti vůči různým chorobám. Důvodem nedostatku jódu může být nedostatek tohoto prvku v půdě (zejména v rašelině, písčitých půdách a půdách ochuzených o plodiny).

Příliš kyselé půdy jsou pro jód nepříznivé - v nich jód okamžitě přechází do nižších vrstev a pro rostliny je nepřístupný. Nejpřirozenější jód je v úrodné tvrdé půdě, v nížinách a zejména v pobřežních oblastech.

Vizuální stanovení nedostatku tohoto stopového prvku v rostlinách je relativně obtížné, protože některé se shodují s příznaky jiných nemocí a účinky škůdců.

Doporučujeme proto provádět alespoň preventivně hnojení rostlin jódem - bude to užitečné v každé zahradě a rostliny určitě nepoškodí.

Jódový roztok na sazenice

Zalévání sazenic jodem pomáhá růst a růst rychleji. V počátečních stádiích vývoje je použití tohoto stopového prvku klíčem k vytvoření vysoké odolnosti vůči nepříznivým environmentálním faktorům a různým chorobám.

Zalévání jodovým roztokem je vhodné pro sazenice rajčat, papriky, okurek, lilku, zelí. Zřeďte 1 kapku jodu ve 3 litrech vody, čímž vznikne roztok. Sazenice důkladně promíchejte a zalévejte kořenem. Pouze jedno zalévání bude stačit k obohacení sazenic jodem. Roztok se nesmí dotýkat listů a stonku. Pamatujte, že se přirozeně vyskytuje pouze v půdě, a proto by měl působit pouze v kořenové oblasti.

Jód proti plísni

Plíseň brambor je noční můra snad každého zahradníka. Prvním příznakem výskytu plísně na rajčatech jsou hnědé skvrny na listech rostlin na zadní straně. List může postupně žloutnout a vyschnout, stejně jako postižený plod. K ochraně rajčat můžete použít jódový roztok.

Přibližně tři týdny po naklíčení výhonků jemně postříkejte rostliny roztokem 15 kapek jódu, 10 litrů vody a 1 litrem odstředěného mléka. Toto ošetření může být opakováno další 2 až 3 krát s intervalem nejméně dvou týdnů mezi spreji.

Jód proti škůdcům

Škůdci, jako jsou larvy a brouci, kteří se živí kořeny rostlin, lze odstranit pomocí jodového roztoku. Pro boj s larvami připravte roztok následujícím způsobem: do každého keře nalijte 20 ml jodu na 10 litrů vody a 1 litr.

Jód pro pokojové rostliny

Jód je možné použít nejen pro zeleninu a byliny, ale také pro pokojové rostliny. Při tomto krmení se samozřejmě znovuzrodí zejména oslabené rostliny a ti, kteří nemají sílu rozkvětu. Zalévání květin jódem se vždy provádí pouze na vlhké půdě a pokud možno podél okrajů hrnce, takže můžete zaručit, že kořeny rostliny nijak nespálíte. Jód se vždy používá v kapkách po 1 kapce a

1 kapku jodu smíchejte s 1 litrem vody (ideálně dešťovou vodou). Tuto směs můžeme použít k oplodnění. Na vnitřní stěny nanášíme květináče a při každém zalévání vždy používáme maximálně 50 ml. Nepřekračujte doporučenou dávku 50 ml, abyste předešli poškození kořenů pelargónie. Doporučuje se aplikovat obvaz jednou měsíčně. Obvaz je také vynikající pro pelargónie

👍 Tento návod je užitečný