Moje babička mi doporučila mnoho let starý recept na borovicový sirup. To, jaké má účinky na zdraví, je nepopsatelné.

0
(0)

Dalibor , 22. 03. 2021

Domácí borový sirup je skvělý přírodní doplněk, který podporuje obecně dobré zdraví a prevenci nemocí. Je to také jednoduchý a snadný způsob, jak obohatit chuť koktejlů, čajů a kořeněných jídel, a to zejména v zimních měsících. Každému připravenému pokrmu dodá příjemnou nakyslou chuť, trochu podobnou citrónu. Všechny části borovice jsou jedlé, seberte několik čistých větviček a udělejte si doma jednoduchý borový recept:

Použití borového sirupu

Borový sirup je zejména velmi silně protizánětlivý. Také je to ale způsob, jak snížit krevní tlak. Později bylo dokonce zjištěno, že borový sirup může být použit také pro zlepšení některých příznaků respiračních onemocnění. Zejména může být použit k úlevě od kašle od bronchitidy a astmatu až po nachlazení a chřipku. Výpary z tohoto sirupu lze použít k odstranění ucpaného nosu, zmírnění nachlazení a čištění pokožky.

Sirup je také dobrým zdrojem vápníku a jedna čajová lžička denně zlepšuje zdraví kostí a zabraňuje osteoporóze. Obsahuje také velké množství vitamínů C a A, které pomohou posílit imunitní systém a mohou předcházet onemocněním. Kromě toho může domácí borový sirup také stimulovat trávení. Při aplikaci přímo na kůži může snížit bolest svalů a nervů.

Mezi další způsoby, jak začlenit živiny z borového sirupu, patří přidání do pokrmů při vaření. Z kulinářského hlediska dodává omáčkám, pečením, marinádám, dušenému masu, ale i chlebům zajímavou a čerstvou chuť. Hodí se na kuře, hovězí nebo ryby. Dalším skvělým využitím je použití sirupu jako sladidla v koktejlech a dalších nápojích, dodává limonádě, ledovým čajům i mojitům osvěžující chuť. Může být dokonce přidán do ranní horké kávy nebo čaje.

Příprava borového sirupu

Použijte několik malých větviček, asi jednu hrst a umístěte je do uzavíratelné nádoby. Mladé větvičky budou lepší než ty starší. Poté uvařte jednu sklenici vody a zalijte jí borovicové jehličí. Uzavřete nádobu a počkejte nejméně 30 minut, a ne více než dvacet čtyři hodin. Poté vyjměte jehličí z vody a zlikvidujte ho. Vložte výluh z borovice do malého hrnce s jednou sklenicí cukru. Míchejte šlehačkou nebo lžící a vařte po dobu asi jedné minuty. Nakonec nechte sirup při pokojové teplotě úplně vychladnout, pak jej můžete uložit do lednice. Takto upravený borový sirup lze uskladňovat po dobu zhruba jednoho měsíce.

👍 Tento návod je užitečný